Titanyum matrisli titanyum karbür takviyeli kompozitlerin mikro ark oksidasyon ile yüzey modifikasyonu
Surface modification of titanium carbide reinforced titanium matrix composites via micro arc oxidation
- Tez No: 310459
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi yöntemlerinden sıcak izostatik presleme tekniği ile üretilmiş olan titanyum karbür takviyeli titanyum matrisli kompozitler 1300°C'de 150 dakika sinterlenmiş ve mikro ark oksidasyon (MAO) işlemine tabi tutulmuştur. Uygulanan sinterleme işlemi, sıcak preslenmiş duruma nazaran kompozitlerin yoğunluğunu azaltırken sertliği ve aşınma direncini arttırmıştır. Kompozitlerin MAO işlemi ile 5 mikron kalınlığında poroz, anataz ve rutilden oluşan oksit tabakasıyla kaplanması yüzeylerin biyoaktivitesini arttırmaktadır. Sertlik, aşınma direnci ve biyoaktivite gibi özellikler bir arada düşünüldüğünde, MAO işlemi uygulanmış olan %30 TiC takviyeli titanyum matrisli kompozit optimum özellikleri taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, titanium carbide reinforced titanium matrix composites were produced via hot isostatic press technique. After isostatic hot pressing, composites were sintered at 13000C for 150 minutes and were subjected to micro arc oxidation process after sintering. Compared to hot isostatic press, sintering process reduced density of the composites while increasing hardness and wear resistance. Porous oxide layers were generated in the form of anatase and rutile, with 5 ?m thickness on the surfaces of composites after the MAO process which makes the composites more bioactive. Depending on the hardness, wear resistance and bio-compatibility, optimum properties were obtained from the micro arc oxidized 30 % titanium carbide reinforced titanium matrix composite.