Synthesize and characterization of thioxanthone based photoinitiator via click chemistry
'?clıck?? kimyası yoluyla tiyoksanton bazlı fotobaşlatıcıların sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 310480
  2. Yazar: DENİZ TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fotouyarılmış serbest radikal polimerizasyon reaksiyonları çeşitli metaryallerin kaplanması, yapıştırıcılar, yazıcı mürekkepleri ve fotorezistler gibi oldukça geniş bir uygulama alanına sahip olan önemli bir tekniktir. Böylesi uygulamalarda, organik çözücü kullanımını içeren çevresel problemler en büyük endişelerden biridir. Suda gerçekleşen fotopolimerizasyon, organik çözücü yerine suyun kullanımıaçısından oldukça önemli bir yaklaşımdır.Uzun zamandır kabul görmüş olan metal katalizli azid/alkin `'click'' reaksiyonu son zamanlarda muazzam bir ilgi görmektedir ve makromoleküler sentetik kimyada oldukça geniş kullanıma sahiptir.Bu tezde, `'click'' kimyası yoluyla eklenmiş olan oktil- ve poli(etilen glikol) ek gruplarını içeren tiyoksanton antrasen bazlı iki farklı fotobaşlatıcı sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Bu etkili fotobaşlatıcılar, organik çözücülerde ve suda iyi çözünürlük sergilemektedirler. Yapısal analizleri, 1H-NMR, IR ve UV spektroskopileri tarafından yapılmıştır. Başlatma mekanizmaları ise foto-DSC ve fotopolimerizasyon reaksiyonları tarafından incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Photoinitiated free radical polymerization is a well-accepted technology, which finds industrial application in coatings on various materials, adhesives, printing inks and photoresists. Environmental issues involving conventional organic solvents are one of the major concerns in such applications. Photopolymerization in aqueous solution is a highly effective approach to use water instead of the organic solvents.Well established click reaction, metal-catalyzed azide/alkyne click reaction has receieved tremendous interest and been widely used in macromolecular synthetic chemistry. In this thesis, two different photoinitiators based on thioxanthone anthracene possessing octyl- and poly(ethylene glycol) substituents were added via `?click?? chemistry synthesized and characterized. These efficient photoinitiators exhibited good solublity in organic solvents and water. Their strctural analysis was perofrmed by using 1H-NMR, IR and UV specroscopy, The initiation mechanism was evaluated by means of photo-DSC analysis and photopolymerization experiments.