Niyobyum katodik-ark plazması kullanılarak titanyumun alaşımlanması ile niyobyum-titanyum yapılarının üretimi
Production of niobium-titanium structures by alloying of titanium with niobium using niobium cathodic-arc plasma
  1. Tez No: 310479
  2. Yazar: SEMİH OTMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, katodik ark fiziksel buhar plazma işlemi yöntemi ile süper iletken özellik gösteren Nb-Ti alaşımlarının üretilmesine yöneliktir. Kullanılan yaklaşım, grubumuzda geliştirilmiş olan, katodik ark plazmasının taban malzeme üzerinde yarattığı ısı ve iyon karışımı etkileri ile yayınmayı hızlandırma yöntemine dayanmaktadır. Taban malzeme olarak kullanılan titanyum (Ti) metalinin, niyobyum (Nb) katodik ark plazması etkisine tabi tutularak hem niyobyum kaplanmış hem de kaplanan niyobyum, titanyum içerisine yayındırılmıştır. Niyobyum kaplanması sürecinde düşük bias voltajları, yayındırma (ısıtma) sürecinde ise yüksek bias voltajları kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda hem tellerde hem de folyolarda niyobyumun titanyum içerisine yayınması sağlanmış ve işlem koşullarına bağlı olarak yapı içerisinde değişik kalınlıklarda Nb-47Ti (ağ%) bileşimine sahip bölgeler oluşturulabilmiştir.Numunelerin üretilmesi için katodik ark fiziksel biriktirme cihazı kullanılmış, kaplama ve yayındırma süreçlerindeki sıcaklık kızıl ötesi pirometre ile sürekli ölçülüp kayıt edilmiştir. Üretilen numuneler, faz analizleri için x-ışınları difraktometresi, mikro yapı incelemesi için taramalı elektron mikroskobu ve element analizi için enerji dağılımlı spektrometre kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to produce superconducting Nb-Ti alloys via cathodic-arc physical vapor plasma treatment (CAPT). The principle of this method, which was developed in our group, relies on the diffusion accelerator processes (ion mixing and heating) created during CAPT. Titanium substrates are treated with niobium cathodic arc plasma in such a manner that will allow both coating and diffusion of Nb. During coating stages of niobium, lower bias voltages were applied. Higher bias voltages were applied during heating (diffusion) stages. In our study diffusion of Nb into both titanium wires and foils were successfully achieved. Different Nb-47%Ti (wt%) zones thickness were obtained with different process parameters.Cathodic arc physical vapor deposition system was used to produce the samples. IR pyrometer was used to measure temperature of samples during processes. Samples were analyzed with x-ray diffractometer for phase analysis, scanning electron microscopy to observe microstructure, energy-dispersive x-ray spectroscopy for element analysis.