Silindirik sandviç kabukların sabit ve darbe yükü altında yapısal analizi
Structural analysis of cylindrical sandwich shells under uniform and impact loading
- Tez No: 310488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ZİYA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ABAQUS 6.9 programı kullanılarak, silindirik sandviç yapıdaki kompozit kabukların çeşitli fiziksel özellikleri değiştirilmiş, hem kompozitler arası hem de aynı ebat ve ağırlığa sahip aluminyum levha ile kıyaslamaları yapılmıştır. Düzgün dağılmış basınç yükü, kabuğun tam ortasına uygulanan noktasal yük ve çarpma yükü olmak üzere üç farklı tip yük uygulanmıştır. Yapılan kıyaslamalarda değiştirilen fiziksel özellikler çekirdek kalınlığı, kuvvetlendirme malzemesi ve plak açısı şeklinde özetlenebilir. Çalışmanın ikinci kısmında deneysel çalışmalara yer verilmiş, cam elyaf ve karbon elyaf olmak üzere iki adet sandviç kompozit kabuk üzerinde titreşim ve bilya düşürme deneyleri yapılmıştır. Serbest titreşim sonucu bulunan mod değerleri ve bilya düşmesiyle oluşan darbe etkisi neticesinde bulunan gerilmeler ABAQUS sonuçlarıyla kıyaslanmıştır. Sonuçların tatmin edici derecede birbirine yakın çıkması yapılan çalışmanın doğruluğunu kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study using ABAQUS 6.9, comparisons of composites that have different physical properties and between composite and aluminum plates that have the same dimensions and weights are observed. The applied forces were a uniformly distributed pressure load, a point load applied at the middle of the structure surface and an impact load gained by droping a ball. The physical properties that change during the analysis are the core thickness, the reinforcement material and the ply angles. In the second part of the study, experimental results are collected as well. Glass-reinforced and carbon-reinforced composite shells are exposed to impact loading. Moreover, their frequency modes are found in free-boundary conditions. The results gained from both modes frequency analysis and strains from impact loading were more or less identical with ABAQUS results. This proximity is a validation of the study.