Multifunctional properties of controlled morphology aligned carbon nanotube polymer nanocomposites and their applications
Kontrollü yapıda dikey yönelimli karbon nanotüpler ile üretilmiş polimer nanokompozitlerin çok fonksiyonlu özellikleri ve uygulamalar
  1. Tez No: 310576
  2. Yazar: HÜLYA CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BRİAN L. WARDLE, DOÇ. DR. HALİT S. TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Nanoyapıların kontrolu? yeni malzemelerin örneğin karbon nanotu?p (CNT) esaslıfiberler, 3D nano-mu?hendislik kompozitleri ve metamalzemeleri de içeren geniş bir grupmalzemelerin özelliklerini anlamak ve öngörmek için önemlidir. Bu çalışmada dikeyyönelimli ve su?rekli karbon nanotu?pler (A-CNT) ile gu?çlendirilmiş polimernanokompozitler (A-PNC) yu?ksek hacim oranı ile hazırlanmıştır. Bu işlem yeni birmekanik sıkıştırma tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bu sayede yu?ksek hacim yu?zdesinde(Vf) hazırlanması istenilen literatu?rde yaygın olarak çalışılmış rastgele yönelimliCNT'ler ile gu?çlendirilmiş polimer nanokompozitlere (R-PNC) özgu? olan dispersiyon vedağılım problemi ile karşılaşılmamıştır. PNC'lerin yapılarının kontrol edilmesi mekaniközelliklerinin yorumlanması açısından çok kritiktir ve taramalı elektron mikroskobu ilePNC'lerin yapısıyla alakalı çok detaylı bilgi alınabilir. A-PNC'lerin mekaniközelliklerinin performanslarının karşılaştırılması amacıyla R-PNC'lerde u?retilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre A-PNC'lerin modu?l değeri CNT aksisi yönu?ndemaksimumdur ve bu zamana kadar literatu?rde rapor edilen değerler arasında su?reklidikey yönelimli A-CNT'lerin ve yapısal kullanımından dolayı en yu?ksektir. A-PNC'lerinelektriksel özellikleri ise farklı hacim yu?zdesinde ve eksenlerinde ölçu?lmu?ştu?r. Eldeedilen sonuçlara göre A-PNC'lerin elektriksel iletkenlikleri CNT aksisi yönu?ndeliteratu?r değerlerinden 10 kat daha yu?ksek olduğu göru?lmu?ştu?r. Üretilen A-PNC'lerpek çok ileri malzeme alanlarında uygulama bulabilecektir. Bu çalışmada u?ç adetuygulama incelenmiş ve karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Control of nanostructure morphology is essential for predicting properties of a broadarray of new materials, including CNT-based fibers, 3D nano-engineered composites,and metamaterials. In this study, an aligned-CNT polymer composite (A-PNC) isfabricated using a high-performance thermoset and anisotropic mechanical propertiesquantified and discussed relative to morphology of the samples. High volume fraction(Vf) continuous A-PNCs are fabricated via a novel mechanical densification technique.Controlling morphology of the PNCs is critical for interpreting the mechanical propertyresults, and both scanning electron microscopy (SEM) provide detailed investigation ofPNC morphology herein. Randomly oriented PNCs (R-PNCs) are also fabricated forcomparison of unaligned vs. aligned reinforcement. Modulus values of A-PNCs are thehighest reported for epoxy resin, due to the CNT alignment at all volume fractions forcomparisons with literature. The electrical property measurements of A-PNCs wereperformed for low and high volume fractions in different directions such as axial andtransverse. The results for electrical conductivity of A-PNCs found to be approximately10 times higher than the reported values in the literature in CNT axial direction. Thefabricated A-PNCs can found applications as advanced materials in many fields. In thisstudy, three different applications of A-PNCs is fabricated, studied and characterized.