The Utilization of multimicro-processor systems for functional testing of rams
- Tez No: 4685
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında çok mikroişleyicili sistemler incelen di ve iki mikroişleyicili sistem kullanılarak statik RAM ciplerinin test işlemi gerçekleştirildi. Test sonuçları, tek mikroişleyicili sistemde elde edilenlerle karşılaştı rıldı ve iki mikroişleyicili sistemdeki hızlanma (speed up) Ölçüldü. Teorik ve pratik sonuçların aynı olduğu is patlandı. Bu amaçla, çok mikroişleyicili sistemlerin çalışma pren sipleri ve hızlanma hesapları örnek uygulamalarla verildi. RAM'lerin test metodları ve bu metodlar için geliştirilen algoritmalar incelendi. Bu metodlardan ikisi seçilerek hem tek mikroişleyicili hem de iki mikroişleyicili sistem de RAM ciplerinin testinde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In this thesis, the operation of multi-microprocessor systems are studied, and with the utilization of a two microprocessor sytem, functional testing of RAM chips are realized. The execution time of the tests are compared with the ones for a single microprocessor test system and the speed-up is measured. It is proved that the theoretical and practical results are about the same, within the experimental error. The operation principles and speed-up calculations of multi microprocessor systems are given with the application examples. Test methods and algorithms for RAM testings are briefly studied. Two particular test methods are employed in the two microprocessor test system for the functional testing of RAM chips, in this thesis.