Retail land development process in secondary cities scale in Turkey: Case examination
Türkiye?de ikincil merkezler ölçeğinde perakende arazi geliştirme süreci : Örnek incelemeleri
- Tez No: 310578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. ŞENCE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye, bir ayağı Avrupa, diğeri Asya'da bulunan ve insanların, kültürlerin vedinlerin erime potasıdır. Efsanevi bir geçmişe, heyecan uyandıran bir şimdiki zamanve fantastik bir geleceğe sahip şehrin 70 ila 75 milyon arasında sakini bulunmaktadır.Türkiye, çekici ve büyük bir nüfusa sahip olup, kentsel nüfusu artmakla birlikteoldukça eksik kalmış bir perakende pazarına sahiptir. Bu durum, ülkeyi uzun vadedeoldukça potansiyel taşıyan bir konuma getirmektedir.Bu çalışmanın amacı, değişik şehir ölçekleri göz önünde bulundurularak, belirlikriterler kullanılarak arazi geliştirme süreçleri üzerinde ne gibi farklılıklar olduğunuortaya koymaktır. İkincil merkezler bu çalışmanın amacı kapsamında özellikleseçilmiş ve değerlendirilmiştir. Adapazarı, Diyarbakır ve Denizli ekonomiközellikleri bakımından küçük, orta ve büyük ölçekli gelişim merkezleri olarak tespitedilmiştir.Tezin ilk kısmı giriş bölümüne ayrılmıştır. İkinci bölümde, literatür incelemesiyapılmıştır. Perakende, alışveriş merkezi, ham arazi ve ticari arazi geliştirmesüreçleri kavramsal olarak açıklanmıştır. Bunu takiben, alışveriş merkezleri çeşitlerive bu çeşitliliğin gelişim süreçlerindeki farklılıklar anlatılmıştır.Üçüncü bölüm, 1980'ler sonrası Türkiye'de perakende sektörü ve alışverişmerkezlerinin gelişimini anlatmaktadır. Türkiye'de perakendeciliğin başlangıcı, busüreçte yer alan firmalar, ilk alışveriş merkezleri, sektörün gelişimi ve mevcutdurumdan bahsedilmektedir. Dördüncü bölüm, örnek alan çalışmalarını içermektedir.Bu örnek alanlar Diyarbakır, Adapazarı ve Denizli'de konumlu seçilen alışverişmerkezleridir. Tezin beşinci bölümü sonuçlar ve öneriler kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
With one foot in Europe and the other in Asia, Turkey is one of the great meltingpots of peoples, cultures and religions. Its 70 million to 75 million inhabitants live atonce in a fabled past, a pulsating present and a future of fantastic promise.Turkey has an attractive, large population but a highly fragmented retail market andthe urban society is increasing. There is a long-term potential for investment in thecountry.The purpose of the study is to examine the land development process on specificcriterias, in order to conclude the subject of the differences of this process upon thegrowth scale of the cities. Especially the ?secondary cities? are the focus of the work.Adapazarı, Denizli and Diyarbakır are the chosen countries varying for scales oflarge, middle and small due to the economical facts.The introduction is given in the first section. In the second section, the literaturebackground is explained. This part of the study includes the meaning of retail,shopping centers, land development process in raw land and for retail properties.Proceeding this subject, the types of shopping centers and the differences indevelopment process for them are observed.In the third section, changes in retail development in Turkey after 80?s are explained.The beginning of retailing in Turkey, the first shopping center, the evolution of thesector and the current situation are the basic subjects. The fourth section includescase studies. In this section, three cases are examined. These cases are the selectedshopping malls located in Diyarbakır, Adapazarı and Denizli. The last sectionprovide conclusions and recommendations.