Sulu çözeltilerden alkol etoksilatların H2O2/UV-C prosesi ile arıtımı
Treatment of alcohol ethoxylates in aqueous solutions by H2O2/UV-C process
  1. Tez No: 310602
  2. Yazar: DAMLA GÜLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. IŞIK KABDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı, sulu çözeltilerden alkol etoksilat bileşiklerinin H2O2/UV-C yöntemiyle arıtılabilirliğinin araştırılması, optimum koşulların belirlenmesi, H2O2/UV-C prosesiyle oksidasyonun modellenmesi ve alkol etoksilat içeren sulu çözeltilerin inhibisyon etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda deneysel çalışmalar model kirletici olarak seçilen Brij 30 üzerinde yürütülmüştür. Gerçekleştirilen deneysel çalışmalarda H2O2/UV-C prosesinin alkol etoksilatların gideriminde etkin bir proses olduğu belirlenmiştir. Düşük H2O2 başlangıç konsantrasyonlarında bile hızlı ve yüksek giderim sağlanmıştır. H2O2/UV-C prosesiyle oksidasyon Brij 30 model kirleticisi kullanılarak modellenmiştir. Hesaplanan teorik sonuçlar ile deneysel çalışmalar sonucu elde edilen veriler birbirine çok yakın çıkmıştır. Kinetik modellemede Brij 30 bileşiği için organik maddenin hidroksil radikali ile ikinci derece reaksiyon hız sabiti 2.28×107±0.667×107 M-1s-1 olarak bulunmuştur. İnhibisyon testleri sonucunda ise H2O2/UV-C oksidasyon prosesi ile oluşan ikinci kademe ara ürünlerin toksisiteyi arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the treatability of alcohol ethoxylates in aqueous solutions by H2O2/UV-C process, to determine the optimum conditions, to set an oxidation modelling with H2O2/UV-C process and to determine the inhibition influence of alcohol ethoxylates in aqueous solutions. In accordance with this purpose, experimental studies was carried out on a selected model pollutant Brij 30. The H2O2/UV-C process was determined as effective in the removal of alcohol ethoxylates. Even in low H2O2 initial concentrations, the high removal was provided in even short periods. The H2O2/UV-C oxidation modellig was set by using Brij 30 model pollutant. The calculated theoretical results were compared with datas obtained from experimental studies and it is found that these datas was very close each other. In kinetic modelling the second order reaction rate constant of organic matter with hydroxyl radical was calculated as 2.28×107±0.667×107 M-1s-1. As a result of inhibition tests, the second stage intermediate products that are formed by H2O2/UV-C process were determined to increase the toxicity.