Numerical simulation of two-phase oil and water flow
İki fazlı petrol ve su akışının sayısal simülasyonu
  1. Tez No: 310669
  2. Yazar: ATAKAN SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İki fazlı petrol ve su akışı, pek çok rezervuar mühendisliği uygulamasının konusunu oluşturmaktadır. Yaygın kullanımı ve önemi nedeniyle bu çalışmanın amacı, iki fazlı petrol ve su akışının temellerinin anlaşılması ve basınç-saturasyon davranışlarının gözlemlenebilmesi için tek kuyulu bir sistem için silindirik koordinat sisteminde simülatör geliştirmektir. Çalışmada geliştirilen simülatörün doğruluğu test edildikten sonra literatürde bulunan bazı örnek kuyu-testi verileri kullanılarak simülatör çalıştırılmış ve basınç farkı-basınç farkı türevi grafikleri simülatörden alınan basınç sonuçlarına göre çizilerek farklı parametrelerin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two-phase oil and water flow is a subject of variety of applications in reservoir engineering processes. The main purpose of this study is to understand the fundamental of two-phase oil and water flow and to develop a general single-well simulator to simulate pressure and saturation behavior of water and oil two-phase three-dimensional flow in a cylindrical reservoir. After the solutions generated from the simulators developed during the course of this work were validated, some well-test applications are run with the simulator and pressure differences and their derivatives (diagnostic plots) are analyzed. Behaviors and effects of different parameters are discussed.