Synthesis and characterization of complexes with a new ethylenediamine derivative and group (IVB) metal (Ti, Zr, Hf) salts
Grup (IVB) metal (Ti, Zr, Hf) tuzları ve yeni bir etilendiamin türevi ile komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 310693
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN SANLI ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, elektron çekici özelliğe sahip yeni bir florlu diamin ligandı, pentafloroanilinin n-BuLi ile THF içerisinde deprotonasyonu, 1,2-dibromoetan ilavesi ve ardından geri soğutucu altında karıştırılmasıyla sentezlenmiştir. Sentezlenen yeni florlu diamin ligandının grup (IVB) metal tuzları ile reaksiyonları sonucu ile 5 üyeli bir şelat halkası oluşturabileceği öngörülmüştür. Yeni florlu diamin ligandının MCl4 (M: Ti, Zr, Hf) ile inert atmosferde, oda sıcaklığında THF veya CH2Cl2 içerisinde direkt tepkimesi sonucu dört klor atomu içeren MCl4L? L tipi kompleksler elde edilmiştir. MCl4L? L tipi komplekslerde metal (Ti, Zr, Hf) atomlarına, azot atomları üzerinde bulunan non-bonding elektronları üzerinden koordinasyon söz konusudur. MCl4L? L tipi kompleksler 12 elektron sistemine uymaktadır ve elektronca fakirdir. Yeni florlu diamin ligandının, THF içerisinde aşırı miktarda sodyum hidrür (NaH) ile tepkimeye sokulmasıyla diamin ligandının disodyum tuzu elde edilmiştir. Diamin ligandından elde edilen disodyum tuzlarının THF içerisinde MCl4 (M: Zr, Hf) ile tepkimesi sonucu MCl4L? L tipi komplekslerden farklı olarak iki klor atomu içeren MCl2L? L tipi kompleksler elde edilmiştir. MCl2L? L tipi kompleksler, azot atomları ile metal (Zr, Hf) atomları arasında sigma bağları bulundururlar. 8 elektrona sahip elektronca fakir komplekslerdir ve oldukça reaktiflerdir. MCl2L? L tipi kompleksler ?-olefinlerin polimerizasyonunda kullanılabilecek aday katalizörler olabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, a new nitrogen-based fluorinated chelating diamine ligand was synthesized by in-situ deprotonation of pentafluoroaniline with n-BuLi in THF and the addition of 1,2-dibromoethane and then stirring under reflux overnight. New nitrogen-based fluorinated chelating diamine ligand is expected to form a 5- membered chelate ring by the reaction with group (IVB) metal salts. MCl4L? L type of complexes were obtained by the direct reactions of new diamine ligand with MCl4 (M: Ti, Zr, Hf) in organic solvent such as THF or CH2Cl2 at room temperature under inert atmosphere. MCl2L? L type of complexes were obtained by the reaction of MCl4 (M: Zr, Hf) with the disodium salt of new diamine ligand which was produced by the reaction between diamine ligand and excess sodium hydride (NaH).