Kişilerarası ilişkiler kuramları çerçevesinde Yusuf Atılgan'ın romanlarının incelenmesi
In the aspects of interpersonal relationships, the analysis of Yusuf Atılgan novels
- Tez No: 310729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kişilerarası İlişkiler Kuramları Çerçevesinde Yusuf Atılgan'ın Romanlarının İncelenmesi adlı çalışmamızda, romanlardaki ana karakterlerle yardımcı karakterler arasındaki ilişki boyutları incelenmiştir.İnsanların kişilerle olan ilişkilerinin altında yatan sebepleri daha iyi anlayabilmek için kullanılan kişilerarası ilişkiler kuramları, edebî eserlerin yorumlanmasına geniş bir açı kazandırmıştır. Kişilerarası ilişkiler kuramları, karakterler arasındaki ilişki düzeylerinin açık bir şekilde görülmesine yardımcı bir işlev niteliğindedir. Çalışmamızda da bu kuramlar tek tek ele alınarak açıklanmıştır. Bilişsel kuramlar, duygusal kuramlar ve psikanalitik kuramlar çerçeve olarak ele alınmış ve romanlardaki karakterler arasındaki iletişim incelenmiştir.Yusuf Atılgan, insanın en çarpıcı yanlarını doğallığıyla anlatabilen, insan ruhunun derinliklerine inebilen bir yazardır. Romanlarındaki farklı anlatımı ve üslubuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Hatta o dönem için yazdıkları eleştirilmiş, hor görülmüş bir kimliktir. Tüm bunlara rağmen son dönem Türk edebiyatının öncü isimlerinden biridir. Bu yüzden romanlarının, romanlarında yaşayan insanların bu boyutta incelenmesi, onun yazar kimliğinin dışa vurumunda etkili bir örnek teşkil edecektir.Aylak Adam, Anayurt Oteli, Canistan romanları kişilerarası ilişkiler kuramları baz alınarak incelenmiştir. Ana karakterlerin yaşayışları ve bununla şekillenen insanlarla olan iletişimleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Kişilerarası ilişkiler kuramları, karakterlere gerek psikanalitik boyutta gerekse iletişim boyutunda oldukça geniş bir açı ile bakabilmeye yardımcı olmuştur. Bu çalışma ile Yusuf Atılgan'ın romanlarındaki karakter boyutuna, kişilerarası ilişkiler kuramları çerçevesinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our work, with the name of ?In The Aspects Of Interpersonal Relationships, The Analysis Of Yusuf Atılgan Novels? relationship, dimensions between main characters and helping characters in the novels have been studied.Interpersonal relations theories, used to understand the reasons underlying the relations of humans with entities beter, has supplied a wide angle to the interpretation of literary works. Interpersonal relations theories are functional in helping to see the relationship ranks between the characters, clearly. In our study, these theories have been considered an defined one by one. Cognitive theories, emotional theories and psycoanalytic theories have been considered as frames and the communication between the characters in the novels have been evaluated.Yusuf Atılgan is a writer that can tell the most charming sides of Human within its nature, can touch down the Human soul deeply. He succeeded in drawing attention with his different expressions and style in his novels. He is, even, criticized and condescended for his writings. Despite all these, he is one of the Pioneer names of the last term Turkish literature. Therefore, analysing his novels and the characters living in his novels in this dimension, will be an effective example in the expression of his writer identify.Aylak Adam, Anayurt Oteli, Canistan novels are evaluated on the base of interpersonal relationship the theories. The lives of main characters and upon this, their communication with people have been handed in detail. Interpersonal relationship theories help look at characters not only in psycoanalytic dimension but also in a relatively wide angle. With this work, character dimension in Yusuf Atılagn?s novels has been placed in the frame of interpersonal relationship theories.