Öner Yağcı'nın romancılığı ve romanları
The novels and the novelistic account of Öner Yağcı
- Tez No: 310730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Aldığı ödüllerle edebiyat dünyasında yerini sağlamlaştıran, Türkiye tarihinin önemli olaylarını eserlerine yansıtan Öner Yağcı gibi bir şahsiyetin romanlarının incelemesi edebiyat dünyası için bir gerekliliktir. Bu sebeple bu çalışmada, Öner Yağcı'nın romanları (Kardelen, Turnalar, Gökyüzüne Akan Irmak, Kaptan, Yediveren ve Kir) kronolojik sıraya uygun olarak olay örgüsü ve anlatım teknikleri, bakış açısı ve anlatıcı, zaman, mekân, şahıs kadrosu, tematik yapı ve romanları oluşturan ortak yapı gibi kriterler açısından tek tek incelenerek ve romancılığı hakkında çıkarımlarda bulunularak bu gereklilik yerine getirilmiştir.Bu çalışmada, içerik çözümlemesiyle belli bir metnin, belgenin özelliklerinin incelenmesini sağlayan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan doküman incelemesi yönteminin kullanıldığı bu çalışmada Öner Yağcı'nın altı romanı temel dokümanlar olarak kullanılıp incelenmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Ayrıca çalışmanın ekler kısmına Öner Yağcı ile yapılan mülakat eklenmiştir.I. bölümde Öner Yağcı'nın romancılığını etkileyen siyasi olaylar, 12 Mart ve 12 Eylül romancılığı, Öner Yağcı'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.II. bölümde Öner Yağcı'nın romancılığı ve romanları hakkında çıkarımlarda bulunarak altı romanı olay örgüsü, bakış açısı ve anlatıcı, anlatım teknikleri, zaman, mekân ve romanda şahıs kadrosu kriterleri bakımından incelenmiştir.III. bölümde ise romanların tematik, dil ve üslup, anlatım teknikleri, bakış açısı ve anlatıcı, zaman, mekân, şahıs kadrosu ve romanları oluşturan ortak yapı ve motifler bakımından değerlendirilmesi yapılarak sonuç bölümüne yer verilmiştir.Çalışma sonucunda Öner Yağcı'nın Türk diline gerekli hassasiyeti gösteren toplumcu-gerçekçi bir yazar olmasının yanı sıra savunduğu ideolojiyi eserlerine yansıtan ve edebiyat dünyasında gittikçe yükselen bir değer olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a necessity for the literature world to analyze the novels of Öner Yağcı who reflects the central events of Turkey?s history to his novels and consolidates his places in the literature world with awards. Therefore, in this study, this requirement is fulfilled by the examination of Öner Yağcı?s novels individually (Kardelen, Turnalar, Gökyüzüne Akan Irmak, Kaptan, Yediveren ve Kir) in chronological order considering the criteria such as plot, narration techniques, perspectives and narrator, time, space, characters, thematic structure, and common structures that constitute a novel; and by making inferences about his novelistic account.In this study, document review technique is employed which provides a ground for the analysis of a document or a narrative by using content analysis. Öner Yağcı?s six novels are used as the main documents which are analyzed by means of the document review technique in this study, one of the qualitative research techniques.The study is composed of three sections. Furthermore, the transcription of the interview with Öner Yağcı is attached in the appendix.In the first section, information about the political events which shape the novelistic account of Öner Yağcı, his novelistic account on 12th March and 12th September Military coup, Öner Yağcı?s life, literary personality and his works are presented.In the second section, the six novels of Öner Yağcı are analyzed regarding their plot, perspectives, narrator, narration techniques, space and time, and characters by making deductions about his novelistic account and his works.In the third section, the novels are assessed in terms of their thematic structures, language and style, narration techniques, perspectives, narrator, time, space, characters and common structures and designs that are used in forming a novel and results are presented in the final section.The results of the study reveal that Öner Yağcı is a social and realistic author who shows the necessary sensitivity to Turkish language and reflects his ideological views to his works and he is an increasingly popular author in the recent literature world.