Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Harekatı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin rolü
United Nations Peacekeeping Operations and role of Turkish Army
- Tez No: 310779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HASGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Barış ve güvenliğin sağlanması insanlığın çözüm bekleyen en büyük sorunu olmaya devam etmektedir. Barış ve güvenliğin sağlanmasında Birleşmiş Milletler en önemli örgüttür. Uluslararası barış ve güvenliği sağlamak Birleşmiş Milletler'in birinci öncelikli görevidir. Uyuşmazlıkların çözümlenememesi veya uyuşmazlığın uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmesi halinde barış ve güvenliğin sağlanmasında tek sorumlu organ olan Birleşmiş Milletler ortak güvenlik sistemi içinde silah kullanılması boyutuna varmayan önlemler almakta veya daha ileri boyutta da silahlı kuvvet kullanmaktadır.Ancak bu iki önlem arasında çatışmaların büyümesini önlemek, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak maksadıyla uluslararası hukukun yasal sınırları içinde Barışı koruma harekatı yapılmaktadır. Bu kapsamda icra edilen barışı koruma harekâtı uluslararası gelişmeler sonucunda ortaya çıkan bir Birleşmiş Milletler buluşudur. 1948 yılında uluslararası gözlemci görevleri ile başlayan barışı koruma harekâtı zaman içerisinde görev kapsamı itibari ile gelişme göstermiştir. Barışı koruma harekâtı Bosna Hersek sorununda olduğu gibi zaman zaman yetersiz kalsa da uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması için önemli bir araçtır. Soğuk Savaş sonrası dönemin güvenlik ihtiyaçlarına paralel olarak Türkiye'nin dünya barışına katkıları da önemli ölçüde artmıştır. Etki ve ilgi alanı genişleyen Türkiye, dış politikasının ilkeleriyle uyumlu olarak uluslararası ve bölgesel örgütlerin bir parçası olarak barış koruma harekâtlarına olumlu katkılarda bulunmuş ve her geçen gün de katkılarını artırmaktadır.Barışı Koruma Harekâtlarında ve Gözlem Misyonlarında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sembolik de olsa harekâta katılımı uluslararası örgütler tarafından büyük bir arzu ile istenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Kosova'dan Afganistan'a, Lübnan'dan Bosna Hersek'e kadar çok farklı coğrafyalarda birçok harekâta katılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Harekâtlarına katılımı ile Türk dış politikası da etkinliğini artırmakta ve icra edilen görevler ile dünya barışında ?denge unsuru? olmayı başardığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Building a peace and security environment remains as the biggest problem of humanity waiting for a solution. United Nations is the most crucial organisation working towards this aim. United Nations?s first priority task is to develop international peace and security. When an international conflict cannot be resolved or reaches a point where it threatens international pecae and security, United Nations as the only responsible body, takes measures ranging from international disputes to use of military force.In between these two, United Nations?s also conducts peacekeeping operations, which started in 1948 with international conflicts. Peacekeeping operations, which started in 1948 with international observation missions, evolved in time to include a range of different types of operations. Although Peacekeeping operations operations proved unsuccessful in some cases such as in Bosnia Herzegovina, it stil is an important means to protect international peace and security. Turkey?s participation in world peace has increased in the post cold-war era, as a result in the changes in security requirements. Turkey, with her widened area of inluence, has undertaken increasing role in peacekeeping operations conducted by international and religional organisations, in line with her main principals in foreign policy. International organisations demand that Turkish Army participates in all peacekeeping operations and observation missions even with a symbolic presence.Turkish Army participated in number of operations conducted in very different geographical locations, ranging from Kosova to Afghanistan, from Lebanon to Bosnia Herzegovina. Increased participation in peacekeeping operations results in a more effective Turkish foreign policy and serves as a proof of her role as a stabilization mission in world peace.