Bilgisayar yardımlı modellemenin kulak rekonstrüksiyonundaki yeri
  1. Tez No: 31081
  2. Yazar: ZEKİ CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kulak rekonstrüksiyonu günümüzde bir ayırım noktasındadır. Bir tarafta kartilaj iskelet grefti hazırlanması ve daha sonra ince deri grefti ile örtülmesine dayanan geleneksel rekonstrüksiyonları vardır. Bunların sonuçlan mükemmel olmaktan uzak olup başarıları birçok değişken faktörlere bağlıdır. Planlama ve kartilajın şekillendirilmesi büyük beceri gerektirir. Diğer tarafta ise bilgisayarlı tomografi, ultrasound taramaları ve lazer taramaları gibi temel görüntü verilerinden yüksek güvenilirlik dereceli gelişmiş bilgisayar modelleme teknikleri vardır. Bu çalışma kulak rekonstrüksiyonunda faydalı olabilecek veri sağlamada bilgisayar modelleme sisteminin potansiyelini araştırmaktadır. Elliki hastanın bilgisayarlı tomografi verileri sağlandı. Bunlar diğer nedenlerle araştırılan, konjenital anomalisi olmayan yetişkin hastalardı. Medikal fizik atölyesini kullanarak temel görüntü verilerinden üç boyutlu kulak modeli oluşturuldu. Kullanılan yazılım ile birçok doku volum ve mesafe ölçümleri yapıldı. Elliki hasta için ölçümler aypılıp standart sapmaları hesaplandı. Bilgisayar yardımlı modelleme tekniği birçok şekilde kullanılabilecek veri sağlar. Detaylı ve güvenilir ölçümler kulak 56pozisyonu ve aynı zamanda kulak kepçesinin konturlanndan oluşabilir. Kulağın bulunmadığı veya akybedildiği durumlarda bilgisayar verilerini kullanarak karşı taraf kulaktan ayna hayali rekonstrüksiyon mümkündür. Bilgisayar modelinin bir oyma makinasına bağlanmasıyla bir kulak kepçesi rekonstrüksiyonu mümkün olabilir. Bu teknik yumuşak doku modellemesi için şimdiye dek uygulanılmamış olmakla birlikte, fasiyal kemiklerin replasmanında kullanılmaktadır. Bununla birlikte teknik kartilajın açık bir şekilde görüntülenmesini sağlamaz, yalnız dış şekil ve değişik seviyelerde kesit görüntüler sağlanabilir. Bilgisayar yardımlı modelleme gibi, ölçümlerin güvenilirliği de sonuçların daha iyi sonuçlar elde edilmesinde büyük katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Ear reconstruction is presently at a cross road. On one hand there are the traditional methods of reconstruction that rely on sculpture of a framework of cartilage graft which then resurfaced by a thin skin flap. These results are far from perfect and the qualities of the results depend on a number variable factor. Planning and shaping the cartilage grafts require great deal of skill. On the other hand, there have been developed, highly accurate techniques of computer modeling from basic imaging data such as CAT scans, ultrasound scans and laser scans. This study explores the potential for the use of a computer modeling system to provide data that may be of value in ear reconstruction. CAT scan data was obtained for 42 patients. These were adult patients being investigated for other reasons and none had known congenital deformities. From the basic imaging data a three dimensional model of the ear was produced using the Medical Physics workstation. The software allowed precision measurement of a number of tissue volumes and distance between standard points. These measurements were done for 52 subjects and standard deviations calculated. 54The computer modeling technique allows data that may be used in a number of ways. Detailed and accurate measurements may be made of the position of the ear and also of the contours of the pinna. Where the ear is absent or has been lost it is possible to reconstruct a mirror image of the contra lateral side using computer data. It would be possible to reconstruct a model of the pinna by linking the computer model to a milling machine. This technique has been used for the replacement of facial bones although it has not been applied to soft tissue modeling. The technique does not however allow clear visualization of the ear cartilage but only external shape and cross sectional views at various levels. The accuracy of these measurements, like the computer modeling, will make a major contribution to improvements in results.