Deri greftlerinde reperfüzyon hasarı (deneysel çalışma)
- Tez No: 31082
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yirmi albino rat üzerinde hazırlanan 40 otogreft uygulaması ile gerçekleştirilen bu deneysel çalışmada, deri grefti iyileşme sürecinde de bir reperfüzyon hasarının oluşup oluşmadığı sorusuna cevap arandı. Bu amaçla pannikulus karnozusu içermeyen deri greftleri otogreft-ortotopik transplantasyon şeklinde taşındı. Greftlerden 0, 3 ve 8. günlerde doku örnekleri alınarak MDA (malonildialdehit) düzeylerine bakıldı. MDA düzeylerinde ortaya çıkan değerler arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını saptamak için t-student testi uygulandı. Değişik günlerde elde edilen MDA düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (t< 0.005). Buna göre deri grefti iyileşme sürecinde klasik anlamda bir reperfüzyon hasannın oluşmadığı sonucuna varıldı. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, performing 40 experiments on 20 albino rats we questioned the possibility of reperfusion injury to the skin graft during the healing period. For this purpose skin grafts not including panniculus carnosus were carried in a manner of autograft-orthotopic transplantation. Samples were taken on 0, 3, 8, days, and MDH (malonyldialdehit) levels were examined. The differences between the MDH levels were studied using the t-student test. The differences were not found to be statistically important (t