Sosyal ve dini yaşam açısından Osmancık Aleviliği
Social and religious life in terms of Alevism Osmancık
- Tez No: 310868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Osmancık ve çevresinde yaşayan Alevi/Bektaşilerin, inanç, ibadet ve sosyal kimliklerine ilişkin tutum ve davranışların ortaya çıkarılmasını hedefleyen bu araştırma, üç bölümden oluşmaktadır.Girişte, araştırma konusu, problemi, amacı, önemi, evren ve örneklemi, kapsam ve sınırlılıkları ve yöntemi hakkında bilgi verdik.Birinci bölümde, kavramsallık açısından Osmancık ve kültürel değerleri, Alevilik/Bektaşilik ve Kızılbaşlık kavramlarını ele aldık.İkinci ve Üçüncü bölümde Alevi/Bektaşilerin olgusal kimlikleri ve tutumlarına yönelik çalışma yaptık.Sonuç bölümünde ise, Osmancık ve çevresinde yaşayan Alevi/Bektaşilerin inanç, ibadet, kimlik anlayışı ve sosyal hayat kimliklerinde farklılaşmaların olduğunu fakat derin bir ayrıma işaret etmediğini, eğitim ve sosyal imkânların artmasıyla sosyal ilişkilerin artacağı düşüncesine ulaşılmıştır.Anahtar Sözcükler1- Alevilik2- Osmancık3- Dedelik4- Cem5- Bektaşilik
Özet (Çeviri)
This research that aims to uncover the attitudes and behaviors concerning the beliefs, worsips and social identities of Alawite/Bektashis who live in Osmancık and its surrounding cocsists of 3 parts.In the entry, we gave information about the subject, problem, aim, importance, population and sample, content and limitedness and method of the research.In the first part, we handled as conceptual Osmancık and its cultural values, concepts of Alevism/Bektashism and Kizilbashism.In the second and the third part, we studied about Alawite/Bektashi's fuctual identities and attitudes.In the conclusion part, it is attained that there are differentiation in beliefs, worships, identity comprehensions and social life identities of Alawite/Bektashis who live in Osmancık and its surrounding but it doesn't show a deep distinction,social relationships will increase by increasing education and social opportunitiesKey words1- Alevism2- Osmancık3- Dedelik4- Cem5- Bektashi