Tip II diabetiklerde lipoprotein fraksiyonlarındaki kolesterol düzeylerinin diabet ayar durumu ve komplikasyonlarla ilişkileri
- Tez No: 6655
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM DEMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı polikliniklerine başvuran ve çeşitli nedenlerle değişik; kliniklerde yatmakta olan 75' i kadın, toplam 122 adet Tip II diabetli hasta, lipid düzeyleri ve diabet komplikasyonları açısından değerlendirildi. Yaş ortalaması 60+ 10.8 idi. Hastalardan ideal kilo ve fazlasında olanların kadın ve erkek gruplarında} çeşitli açlık glikoz ve HbA1 C değerlerinde, ayrıca OAD(Oral Ânti-Diabetik),diet,insülin kullanmakta olan hasta gruplarmda;trigliserid,HDL,LDL,YLDL değerleri incelendi.LDL ve trigliserid düzeyleri ; a) en düşük., b) orta ve c) en yüksek olmak üzere üç grupa ayrılarak her birinde görülen komplikasyonlar makrovasküler, retinopati ve proteinüri prevalensleri yönünden karşılaş tırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 122 Type II diabetics patients (of whom 75 were women) were evaluated in order to determine the association between lipoproteins levels and diabetic complications. Their mean ages were 60 + 10.8 years. We looked for, whether there is a relation ship between serum triglyceride, HDL, LDL, YLDL levels and weight, sex, fasting glucose and HM G levels, in patients under different type of therapy. LDL and triglyceride levels were divided int© three groups ;a) lowest levels, b)medium levels and c)highest levels- We compared the diabetic: complications such as ischemic vascular disease, retinopathy, proteinuria between these groups. The YLDL levels in women whose weights ranged between normal and to %20 higher than normal were found significantly high(.