Abdürrahim Tirsî ve Divanı
Abdürrahim Tirsî and his Divan
  1. Tez No: 311059
  2. Yazar: EMİNE AYDOĞMUŞ YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Çalışmada, onaltıncı yüzyıl sufi şairlerinden Abdürrahim Tirsî'nin Divan'ı günümüz Türkçesine aktarılmıştır. Divan üzerinde tetkikler yapılabilmesi için müellifin edebi kişiliğini oluşturan faktörlerin incelenmesi gerekmiştir. Bu gereklilik sebebiyle Tirsî'nin yaşadığı yıllardaki içtimâî, siyâsî ve kültürel ortam ortaya konulmuştur.Kaynaklarda hakkında yüzeysel bilgiler bulunan Tirsî'nin hayatı, geniş bir çerçevede sunulmaya çalışılmıştır. Sufi kimliği ön planda olan Tirsî'nin hayatı, bu yönüne ağırlık verilerek aktarılmıştır.Metin, şekil ve muhteva açısından incelenmiştir. Çalışmada Tirsî'nin edebî ve fikrî yönüyle ilgili incelemelerde bulunulmuş ayrıca Türk Tasavvuf kültüründeki yeri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abdurrahim Tirsî?s who is the one of the sufies of sixteenth century, Divan (poems) has been translated from the Turkish with Otoman Alphabet to the Turkish with Latin Alphabet and the text has been analisied. Before analysing the text, effects of social, politicial and cultural background on Tirsî?s poem has been exposed.There are superficial knowledges in sources about Tirsî?s biography. Because of the this exposing his biography has needed hard work. His mystical side has insisted when his biography has been exposed.The text (Divan)?s contents and structure have been researched. Tirsî?s poetical and entellectual side has been examined in detail along the research. In additionally Tirsî?s position in Culture of Turkish Sufism has been presented.