Denizli bölgesi üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının görülme sıklığı ve yetişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile ilişkisi
Prevalence of internet addiction among university students in denizli and its relationship with adult attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 311144
  2. Yazar: HÜSEYİN ALAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇULHA ATEŞÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada internet bağımlılığı için risk altında olan üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının yaygınlığının saptanması, internet kullanım özellikleri ve ilişkili sosyodemografik değişkenlerin araştırılması ve internet bağımlılığı ile yetişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi'nden 2096 öğrenci dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak öğrencilere sosyodemografik veri formu, İnternet Bağımlılık Ölçeği (İBÖ), Erişkin DEHB Tanı ve Değerlendirme Envanteri (Turgay 1995), CAGE testi verilerek doldurmaları istendi.Çalışma grubumuzda internet bağımlılığı %0.6 ve riskli internet kullanımı %8 oranlarında bulundu. İnternet bağımlılığının erkeklerde, kızlardan daha yaygın olduğu gözlemlendi. İnternet bağımlılığı ve riskli internet kullanımı olan öğrencilerin sigara ve alkol kullanmaya daha eğilimli oldukları saptandı. İnternet bağımlılığı olan grubun %61.5'inde, riskli internet kullanımı olan grubun %39.9'unda olası DEHB saptanmıştır. Bağımlı ve riskli kullanımı olan gruplarda DEHB'nin görülme sıklığı anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. DEHB olan grupta haftalık ortalama internet kullanım süresi ve İBÖ puanları, DEHB olmayan gruba göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Ayrıca İBÖ puanı ile dikkat eksikliği puanları, hiperaktivite/ impulsivite puanları ve DEB/ DEHB ilişkili özellikler puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulundu.Çalışmamızın bulgularına göre, sorunlu internet kullanımının (%8.6) üniversite öğrencileri arasında yaygın bir sorun olduğu görülmektedir. Ayrıca riskli internet kullanımı ve internet bağımlılığının yüksek DEHB belirtileri, sigara ve alkol kullanımı ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the internet addiction prevalence, characteristics of internet use, sociodemographic variables in university students who are at risk for internet addiction and it is intended to reveal the relationship between internet addiction and adult attention deficit hyperactivity disorder (ADHD).2096 students who are attending to Pamukkale Universty were included in the study. Students were asked to complete the sociodemographic data form, internet addiction scale (İAS), ADHD diagnosis and evaluation inventory (Turgay 1995) and CAGE test as data collection tools.In our study group internet addiction rate is %0.6 and risky internet use rate is %8. Internet addiction are more commonly observed in boys than girls. Student who have internet addiction and risky internet use are significantly more likely to use cigarettes and alcohol. It is determined to have ADHD in %61.5 of internet addicition group and in %31.9 of risky internet use group. ADHD incidence is found significantly higher in internet addiction group and risky internet use group. Average weekly internet usage time and İAS scores are found significantly higher in the ADHD diagnosed group than group without ADHD. Also a positive significant relationship between the İAS scores and attention deficit scores, hyperactivity/ impulsivity scores and ADD/ADHD- related features is found.According to the findings of our study, problematic internet use (%8.6) is a common issue among university students. Also it is found that the symptoms of ADHD, smoking and alcohol use are highly associated with risky internet use and internet addiction.