Yaygın olan spor branşlarının seçilme nedenlerini etkileyen faktörler
Factors that affect the reasons of choosing common sports branches
  1. Tez No: 311169
  2. Yazar: NURDAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. M. YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı, spor branşlarının seçilme nedenleri ve etkili değişkenlerin etki derecesini ortaya koymaktır. Araştırmanın yöntemi karşılaştırmalı bir survey çalışmadır.Araştırmaya farklı spor branşları ile ilgilenen toplam 250 sporcu dahil edildi. Çalışmaya alınan lisanslı sporcular her branştan 50'şer olmak üzere, rastgele örnekleme yöntemi ile seçildiler. Popülasyonu oluşturan alanlar sırasıyla, Dicle Üniversitesi Spor Salonu, Seyrantepe Spor Kompleksi, Ziya Gökalp Spor Salonuydu.Araştırmaya seçilen sporcular ile çalışmada kullanılan anket soruları yüz yüze görüşülerek yanıtlar alındı. Anket soruları 45 adet olup, spor branşı seçimindeki değişkenleri kişinin aile durumunu, sosyo-ekonomik-kültürel değişkenlerini ve yaşam stilini sorgulamaktadır.Sonuç olarak, sporcuların spor branşı seçiminde, futbol branşını seçenlerin ekonomik getiriyi ön planda tuttukları, basketbol ve voleybol branşı seçiminde vücut yapısı ve boy uzunluğunun etkili olduğu, güreş ve atletizm branşını seçenlerde okul eğitimi sırasında öğretmen ve çevresel etkileşimden daha çok etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the causes effective variables of choosing the sports branches. The research method of the research is comparative and a survey study.Totally 250 sportsmen with different branches were included in the research. Each licensed with different 50 sportsmen were selected to the research sample by using random sampling method. The population of the data was Dicle University Sports Hall, Seyrantepe Sport Complex and Ziya Gökalp Sports Hall respectively.The study used survey questions with the sportsmen selected to face to face with answers. Survey questions included 45 questions in the field of person's family status, socio-economic-cultural variables and life style of the query.As the result, economic benefit was found as the first choice for sportsmen selected football branch. The structure of the body and the body length were found an effective choice for basketball and volleyball branches. Teacher training and environmental factors are more effective to choice the branch of wrestling and athletics branches.