Tamiflu'nun insan periferal lenfositlerinde kromozomal düzensizliklere etkisi
The effect of tamiflu on choromosomal abnormality in human peripheral lymphocytes
- Tez No: 311205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİCLEHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı; influenza (grip) tedavisinde kullanılan ve etken maddesi `oseltamivir' olanTamiflu'nun insan periferal lenfositlerinde kromozomal düzensizliklere etkisinin incelenmesidir.Bu çalışmada 2 erkek ve 2 bayan toplam 4 sağlıklı bireyden alınan periferik kan kültürü ile in vitro koşullarda çalışılmıştır. Oluşturulan kontrol grupları ve dozlar ilave edilerek sonuçlar sitogenetik açıdan incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Oluşturulan gruplar 0,5 mikro g/ml, 1 mikro g/ml ve 2 mikro g/ml olmak üzere üç doz grubudur. Bu doz gruplarına ek olarak oseltamivirin solventi olan DMSO ve normal kontrol için iki adet kontrol grubu oluşturulmuştur.Doz grupları 24 saat ve 48 saat olmak üzere iki ayrı süre kombinasyonu ile uygulanmıştır.Çalışmada toplam 2000 metafaz incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the effect of `tamiflu? (of which active ingredient is `oseltamivir? and used in the treatment of influenza(flu)) on chromosomal abnormality in human peripheral blood lymphocyte.İn this study peripheral blood, received from 2 men and 2 women, in total 4 healthy individuals. Then it was studied with this blood in `in vitro condition?. Adding the formed control groups and dozes groups, results were analyzed and evaluated from the cytogenetic perspective.The formed groups are 0,5 micro g/ml, 1 micro g/ml and 2 micro g/ml, totaly 3 dose groups. In addition to this dose groups, two control groups were formed for DMSO which is the solvent of oseltamivir and for a normal control group.Dose groups, were applied with a combination of two separate time including 24 hours and 48 hours.Totaly 2000 metaphases were examined in this study.