Sınıf ıı bölüm 1 maloklüzyonların tedavisinde forsus frd ez apareyi ile andresen aktivatörünün etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of forsus frd ez and andresen activator in the treatment of class ii, division 1 malocclusions
  1. Tez No: 311206
  2. Yazar: FUNDAGÜL BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. ORHAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, ForsusTM FRD EZ (3M Unitek, Monrovia, CA, USA) apareyi ile Andresen aktivatörünün, Sınıf II, bölüm 1 anomaliye sahip, pubertal gelişimin peak dönemindeki hastalarda, iskeletsel, dişsel ve yumuşak dokular üzerine olan etkilerini sefalometrik olarak incelemektir.Araştırmamız 40' ı tedavi, 20' si kontrol grubunda yer alan toplam 60 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin seçiminde tüm bireylerin mandibular retrognati ile karakterize Sınıf II bölüm 1 maloklüzyona sahip olmasına, hastaların vertikal yöndeki büyüme ve gelişim paterninin normal veya low angle olmasına, olguların tümünün pubertal gelişim atağının peak döneminde olmasına dikkat edilmiştir. İlk grubu oluşturan 20 hasta (8 kız, 12 erkek) Forsus apareyi ile tedavi edilirken, ikinci grubu oluşturan 20 hasta (9 kız, 11 erkek) Andresen aktivatörü ile tedavi edildi. Geri kalan 20 Sınıf II maloklüzyonlu birey (9 kız, 11 erkek) ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Lateral sefalometrik filmler ilk grupta tedavi öncesinde, Forsus apareyi uygulanmadan hemen önce ve aparey çıkarıldıktan hemen sonra alınırken, ikinci grupta aktivatör uygulanmadan önce ve tedavinin 6. ayında alınmıştır. Kontrol grubundaki bireylerden elde edilen lateral sefalometrik röntgen filmleri, 6. ayın sonunda yeniden alınmıştır. Lateral sefalometrik röntgenlerde yapılan ölçümlerden elde edilen değerlerin grup içi değerlendirilmesinde Wilcoxon testi kullanılmıştır. Gruplar arası farkların değerlendirilmesinde ise Oneway Anova ve Bonferroni Post-hoc testi kullanılmıştır.Her iki apareyin alt çenenin gelişimini stimüle ettiği, alt çene uzunluğunu arttırdığı ve üst çenenin sagital yönde büyümesini frenlendiği görülmüştür. Her iki tedavi grubunda ön yüz yüksekliği artarken, arka yüz yüksekliği sadece aktivatör grubunda anlamlı şekilde artmıştır. İki grupta da alt keserler protrüze olurken, üst keserler retrüze olup uzamışlardır. Alt keserler sadece Forsus grubunda gömülmüşlerdir. Alt birinci molar dişler iki grupta da meziale hareket edip, uzarken, üst birinci molarlar sadece Forsus grubunda distale olup, gömülmüştür. Forsus grubunda oklüzal düzlem ile palatal düzlem saat yönünde rotasyon yapmıştır. İki grupta da overjet ve overbite miktarında anlamlı azalma meydana gelirken, yumuşak doku profilinde düzelme elde edilmiştir.Her iki apareyin de; büyüme ve gelişim döneminde olan, alt çene geriliğiyle karakterize Sınıf II bölüm 1 maloklüzyonlu bireylerin tedavisinde, meydana getirdikleri iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku değişiklikleri ile anomalinin düzelmesinde etkili oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to evaluate the effects of Forsus? FRD EZ (3M Unitek, Monrovia, CA, USA) appliance and Andresen activator in terms of skeletal, dental and soft tissue changes in actively growing patients presenting with Class II, division 1 malocclusion.Study sample included 60 subjects (study groups, n=40 and control group, n= 20). Inclusion criteria were as follows: Class II division 1 malocclusion, retrognathic mandible, normal or low-angle growth pattern, and peak growth period. First study group consisted of 20 patients (8 females, 12 males) who were treated with Forsus appliance and the second group of 20 patients (9 females, 11 males) received treatment with Andresen activator. Control group (9 females, 11 males) received no treatment. Lateral cephalometric films were taken before treatment, before installation of the appliance and just after removal of the Forsus appliance in the first group. In the second group, radiographs were obtained before and at the end of 6 months of appliance use. Control group of individuals were followed for the same amount of time. Wilcoxon analysis was used to evaluate the differences occurred within each group. Oneway Anova and Bonferroni tests were used for intergroup comparison.Our results revealed that both appliances enhanced mandibular growth, helped increase the length of the mandible and had a restraining growth effect on the maxilla. Anterior face height increased in both of treatment groups, whereas posterior face height had a significant increase in the activator group only. Mandibular incisors were proclined, maxillary incisors were both retroclined and extruded in both of the treatment groups. Mandibular incisors were intruded in the Forsus group. Mesial movement and extrusion of the mandibular ? rst molars were observed in both of treatment groups, whereas both distalization and intrusion of the maxillary ? rst molars were only observed in the Forsus group. Moreover, occlusal plane and palatal plane rotated in clockwise direction as a result of dentoalveolar changes in the Forsus group. Overbite and overjet were reduced and soft tissue profile improved in both of treatment groups.Both appliances proved effective in the treatment of growing individuals having Class II malocclusions with mandibular retrognathia, by a combination of skeletal, dental and soft tissue changes.