1940-nm thulium fiber laser ceramic bracket debonding
1940-nm tulyum fiber lazeri ile seramik braketlerin çikarilmasi
  1. Tez No: 311228
  2. Yazar: İREM DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmanın amacı seramik braket çıkarılmasında , 1940-nm Tulyum Fiber Lazer için uygun lazer parametrelerinin belirlenmesidir. 1940-nm Tulyum Fiber Lazerin seramik braket çıkarılmasındaki etkisini değerlendirmek için , polikristal seramik braketler sığır dişleri üzerine dental yapıştırıcı madde ile yapıştırılmıştır. Örnekler uygulanan lazer gücü ve lazer süresine ve lazerin uygulama yöntemine göre 9 farklı gruba ayrılmıştır. Gruplar arasında, lazer uygulamasının yapılmadığı kontrol grubu da bulunmaktadır. Çıkarma işlemi 1940-nm Tulyum Fiber Lazer ile sürekli modda gerçekleştirilmiştir. Lazerin verimi gerekli olan çekme kuvveti ve sıcaklık değişimi açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışmada , pulpa sıcaklığını kabul edilmiş olan 5.5 °C eşik değerinin altında tutmak şart olarak kabul edilmiştir. Lazer gruplarının çoğunda , pulpadaki sıcaklık artışı 5.5 °C eşik değerinin neredeyse altında gözlemlenmiştir . Sonuçlar 1940-nm Tulyum Fiber Lazer ışımasının gerekli olan çekme kuvvetini control grubuyla karşılaştırıldığında önemli boyutta azalttığını açığa çıkarmıştır. Örneklerin 1940-nm Tulyum Fiber Lazer ile ışınmasında , kontrol grubu ile karşılaştırıldığında gerekli çekme kuvvetinde 50% den daha fazla azalmaya sebep olmuştur. Farklı methodların etkisini değerlendirmek için tarama uygulanan ve tarama uygulanmayan iki farklı uygulama methodu çalışılmıştır. Tarama methodu pulpadaki sıcaklık artışını azaltmak için denendi, ancak bu çalışmada uygulamanın olumsuz etkileriyle karşılaşıldı . Farklı methodların uygulanması lazer uygulanan gruplar arasında önemli bir fark yaratmamıştır. 25 J ve daha fazla enerjiye sahip olan laser gruplarında , mine yüzeylerinde yapıştırıcı madde gözlemlenmemiştir .
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the proper laser paramaters for 1940-nm Thulium Fiber Laser for ceramic bracket removing. In order to assess the effectiveness of 1940-nm Thulium Fiber Laser in orthodontic ceramic bracket debonding , polycrystalline ceramic brackets were bonded to mandibular bovine teeth with adhesive agent . The samples were divided into 9 different groups , 11 in each , due to applied laser power and laser duration, debonding method used . In addition, there was a control group that had no laser application . The debonding process was performed by 1940-nm Thulium Fiber Laser in CW (continous mode ) . The efficency of the laser was investigated together with the required debonding forces and intrapulpal temperature changes . In this study, keeping intrapulpal temperature changes below the threshold value that is accepted 5.5 °C must be accepted as a must. In most of the lasing groups , the increase in intrapulpal temperature changes were observed almost below the threshold value 5.5 °C . The findings revealed that 1940-nm Thulium Fiber Laser irradiation could reduce the needed debonding force or SBS (shear bond strength ) values significantly compared to control group . Irradiation of the specimens by 1940-nm Thulium Fiber Laser caused almost more than 50 % reduction in the needed debonding force when compared to the control group. Different application methods : non-scanning and scanning were studied to assess the effects of the distinct configurations. Scanning method was tried to reduce the intrapulpal temperature rise during laser irradiation but in this study side effects of this method were faced . Different application methods did not create any remarkable differences. In the lasing groups with the energies 25 J and more , adhesive remnant has not been observed on the enamel surfaces.