Normal renal fonksiyonlu hastalarda perkutan koroner girişim sonrası kreatinin yüksekliği için belirteçler
The risk indicators for high-level creatinine in patients with normal renal functions, following percutaneous coronary intervention
- Tez No: 311227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EROĞLU BÜYÜKÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AmaçKontrast madde nefropatisi (CIN), kontrast madde (KM) verildikten sonra böbrekfonksiyonlarındaki akut azalma olarak tanımlanır.Kontrast maddelerin artan miktardakullanımı, kontrast madde nefropatisini, akut böbrek yetmezliginin giderek daha sık rastlananbir sebebi haline getirmistir.Kontrast madde nefropatisi, hastanın hastanede kalış zamanını, tedavi maliyetini ve hastanınmortalite ve morbiditesini belirgin bir sekilde artırır. Bu yüzden kontrast madde nefropatisiniönlemek için islem öncesi hastaların risk faktörlerinin belirlenmesi ve günümüzde kabulgörmüs önleyici tedavi rejimlerini uygulanması önerilmektedir.Çalışmamızda ?normal renal fonksiyonlu hastalarda perkutan koroner girişim sonrasıkreatinin yüksekliği için risk belirteçlerini araştırmayı amaçladık.Materyal-MetodolojiÇalışmamıza PKG yapılan 238 hasta alındı. Bu tek merkezli gözlem çalışması retrospektifdüzende gerçekleştirildi. İşlem öncesi serum kreatinin değerleri 1,2 mg/dl'inin altında olupperkutan koroner girişim (PKG) yapılan hastaların bilgilerine ulaşıldı.Hastaların yaşı,cinsiyeti, eşlik eden hastalıkları, kullandıkları nefrotoksik ilaçlarları ve son 1ay içinde kontrast madde kullanım öykülerine bakılıp kaydedildi. İşlem öncesi serumSodyum (NA), serum Potasyum (K), tam kan sayımı, işlem öncesi ve işlem sonrası serumBUN, Kreatinine (CRE), ekokardiyografide sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonuna (EF) veişlem öncesi kan basınçlarına (KB) hastaların epikriz bilgilerine ulaşılıp kaydedildi.Çalışmaya dahil edilen hastalar işlem sonrası 24. saat kreatinin değerlerine göre iki grubaayrıldı (Grup I: PKG sonrası CRE
Özet (Çeviri)
Contrast-induced nephropathy (CIN), is defined as acute reduction in kidney functions afterthe administration of contrast agent. The increasing usage of contrast agents, have made thecontrast-induced nephropathy as an increasingly encountered reason of acute renal failure.Contrast-induced nephropathy also increases the hospital stay, treatment cost, mortality andmorbidity of the patient significantly. Due to this reason, it is recommended to determine therisk factors of the patients and the applications of generally-accepted treatment regimes beforethe intervention, in order to prevent contrast-induced nephropathy.In our study, we aimed to research the ?risk indicators for high-level creatinine in patientswith normal renal functions, following percutaneous coronary intervention?Material-Methodology238 patients, who were subjected to PCI were taken to our study. The present single-centeredobservation study, was carried out retrospectively. The information of patients, whose preinterventionserum creatinine levels were below 1,2 mg/dl, and who were then subjected topercutaneous coronary intervention (PCI) were reached.The patients age, gender, accompanying diseases, nephrotoxic drugs they use, and theircontrast agent usage stories of the last 1 month were examined and recorded. Pre-interventionSodium (NA), serum Potassium (K), complete blood count, pre-intervention and post ?intervention serum BUN, creatinine (CRE), left ventricular ejection fraction (EF) according toechocardiography, and pre-intervention blood pressures of the patients were reached, alongwith their epicrisis information, and these were recorded. Patients included to the study weredivided into two groups, according to their creatinine values as of the 24th hour following theintervention (Group I: Patients with post-PCI CRE