Photothermal ablation of liver tissue with 1940-nm thulium fiber laser: Ablation efficiency and temperature measurements
1940-nm tulyum fiber laserin karacığer doku fototermal ablasyon: Ablasyon verimliliği ve sıcaklık ölçümleri
  1. Tez No: 392544
  2. Yazar: HEBA ALAGHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı 1940-nm Tulyum fiber laserin karaciğer cerrahisinde etkinliğini araştırmaktır. Bu amaçla çeşitli çalışma yöntemleriyle ve farklı güçlerde uygulanan 1940-nm Tulyum fiber laserin karaciğer dokusu üzerindeki ablasyon etkinliği belirlendi. Laser uygulamaları esnasında gerçek zamanlı sıcaklık ölçümü geri besleme tekniği ile laser parametrelerini düzenlemek için kullanıldı ve çevre dokularda oluşan ısıl hasar en aza indirgendi. Bu çalışmada taze kuzu karaciğer dokuları kullanıldı. Laser ışıması, 400 µm merkez çapa sahip olan çıplak uçlu optik lifler ile doku örneklerine temas ettirilerek aktarıldı. Laser uygulamaları sürekli dalga ve darbeli şekillerde, farklı süre ve güçlerde (200, 400, 600 ve 800 mW) yapıldı. Uygulama süreleri karşılaştırmada kolaylık sağlaması amacıyla her güç seviyesinde 4 J'lik enerji dozu verilecek şekilde belirlendi. Laser uygulamalarının ardından dokular H&E ile boyanarak histolojik inceleme sonucunda ablasyon ve toplam değişim alanları değerlendirildi ve ablasyon etkinliği hesaplandı. Çevre dokuların sıcaklığı uygulama alanından 1 mm uzaklıkta dokunun içine yerleştirilen K-tipi bir ısıl-çift kullanılarak ölçüldü ve sıcaklık değişim hızı hesaplandı. Sıcaklık değişim hızı ile ablasyon bölgeleri arasında güçlü korelasyon görüldü. Hem sürekli dalga hem de darbeli şekillerde yapılan yüksek güç seviyesindeki uygulamalarda daha büyük ablasyon ve toplam değişim alanları elde edilse de ablasyon etkinliğinde önemli bir fark ortaya çıkmadı. Sürekli dalga uygulamalarında darbeli uygulamalara kıyasla daha büyük ablasyon ve toplam değişim alanlarına ve daha yüksek ablasyon etkinliklerine ulaşıldı. Histolojik değerlendirmeyle yüksek güçlü uygulamalarda dar bir kofullaşma (vakuollaşma) alanı ve önemsiz seviyede karbonizasyon gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effectiveness of 1940-nm Thulium fiber laser for liver surgery. This was done by determining the ablation efficiency of different working modes and power settings of 1940-nm Thulium fiber laser on liver tissue, in addition to utilizing a real time temperature monitoring to provide the necessary feedback for adjusting laser parameters to minimize the collateral thermal damage to adjacent tissues. Thulium fiber laser was delivered to lamb liver tissue samples via 400 $\mu$m flat-cut bare-ended tip fiber in contact mode. Continuous-wave and pulsed modes were used, each at 4 different laser power values (200, 400, 600, and 800 mW) and exposure times. Exposure times were chosen to give the same total applied energy of 4J for comparison purposes. A total of 64 laser applications were performed in order to study 8 laser parameter combinations with each parameter combination repeated 8 times. Following laser irradiation, tissues were processed and stained with H\&E for macroscopic evaluation of ablation and total altered areas, and ablation efficiencies were calculated. Temperature of the nearby tissue was measured using a K-type thermocouple that was inserted at a distance of 1 mm from the fiber, and rate of temperature change was calculated. A strong correlation between the rate of temperature change and ablation area was depicted. Larger ablation and total altered areas were obtained for higher power values for both continuous-wave and pulsed modes, while ablation efficiencies were not significantly different. Continuous mode yielded higher ablation and total altered areas, and higher ablations efficiencies than pulsed mode. Histological evaluation revealed a narrow vacuolization zone and negligible carbonization for higher power values.