Primer diz osteoartritli hastaların kendi kendine uyguladıkları yüzeysel lokal sıcak ve soğuk uygulama yöntemlerinin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of self-administered superficial local hot and cold application methods on pain, functional status and quality of life in primary knee osteoarthritis patients
  1. Tez No: 311269
  2. Yazar: SEMRA AÇIKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uzman Hemşire Semra AÇIKSÖZ ?Primer Diz Osteoartritli Hastaların Kendi Kendine Uyguladıkları Yüzeysel Lokal Sıcak ve Soğuk Uygulama Yöntemlerinin Ağrı, Fonksiyonel Durum ve Yaşam Kalitesine Etkisi?, GATA Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2012.Bu araştırma, primer diz osteoartritli hastaların kendi kendilerine uyguladıkları yüzeysel lokal sıcak ve soğuk uygulamanın ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacı ile randomize kontrollü klinik çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma Nisan 2011-Mart 2012 tarihleri arasında GATA Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini primer diz osteoartriti tanısı alan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastalar oluşturmuştur (n=96). Araştırma; sıcak uygulama grubunda 32, soğuk uygulama grubunda 32, kontrol grubunda 32 hasta ile tamamlanmıştır. Uygulama aşamasında, hem sıcak uygulama hem de soğuk uygulama grubundaki hastalar standart osteoartrit tedavisi ile birlikte üç hafta boyunca günde iki kez sıcak ve soğuk uygulama yöntemine uygun olarak uygulama yapmışlardır. Veriler, literatür doğrultusunda hazırlanan ?Tanıtıcı Bilgi Formu?, ?Ağrı Skalası?, ?WOMAC Osteoartrit İndeksi?, ?Nottingham Sağlık Profili?, ?Hasta Memnuniyetinin Değerlendirilmesi Formu? ile toplanmıştır. Veriler, SPSS 15.0 istatistik programında ilgili testler kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, hem sıcak uygulama hem de soğuk uygulama grubunda, uygulama sonrası birinci ölçüm ağrı skorlarında, fonksiyonel durum puanlarında ve yaşam kalitesi puanlarında uygulama öncesine göre azalma olduğu saptanmıştır. Uygulama tamamlandıktan iki hafta sonra yapılan ikinci ölçümlerde ağrı skorları, fonksiyonel durum puanları ve yaşam kalitesi puanları uygulama öncesine göre istatistiksel olarak düşük olmakla birlikte uygulama sonrası ilk ölçüme göre yüksek bulunmuştur. Yüzeysel lokal sıcak uygulama, yüzeysel lokal soğuk uygulama ve kontrol gruplarında yer alan bireylerin uygulama öncesi, uygulama sonrası ve uygulama tamamlandıktan iki hafta sonra algıladıkları ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi yönünden fark yoktur. Hem yüzeysel lokal sıcak hem de yüzeysel lokal soğuk uygulamanın ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesinde hafif düzeyde bir iyileşme sağladığı, ancak bu iyileşmenin gruplar arasında fark yaratacak düzeyde olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Registered Nurse (RN) Semra AÇIKSÖZ, ?The Effect of Self-Administered Superficial Local Hot and Cold Application Methods on Pain, Functional Status and Quality of Life in Primary Knee Osteoarthritis Patients? GMMA Health Science Institute, Nursing Program PhD Degree Thesis, Ankara, 2012.This was a randomized, controlled clinical study to determine the effect of the self-administered superficial local hot and cold applications on pain, functional status and the quality of life in primary knee osteoarthritis patients. The study was conducted at the GATA Orthopedics and Traumatology Department Outpatient Clinic between April 2011 and March 2012. The study sample consisted of patients who were diagnosed with primary knee osteoarthritis and matched the study inclusion criteria (n=96). The study sample consisted of 32 patients each in the hot application group, cold application group and control group. During the application stage the patients in the hot and cold application groups administered hot and cold compresses twice a day for three weeks together with standard osteoarthritis treatment. The data were collected with a Descriptive Information Form prepared according to the literature, a Pain Scale, the WOMAC Osteoarthritis Index, the Nottingham Health Profile and a Patient Satisfaction Evaluation Form. The data were analyzed with relevant tests in the SPSS 15.0 statistical software program.We found decreased primary measurement pain scores, functional status scores and quality of life scores after the application compared to the pre-application stage in both the hot and cold application groups in the study. Once the application was completed, the pain scores, functional status scores and quality of life scores on the second measurements two weeks later were found to be still statistically lower than the pre-application scores but higher than the first measurement. There was no difference in the perceived pain, functional status, and quality of life between the pre-application, post-application and two weeks post-application periods of the individuals in the superficial local hot application, superficial local cold application and control groups. We therefore found that both superficial local hot application and superficial local cold application resulted in a mild improvement in pain, functional status and quality of life but this improvement was not sufficient to create a significant difference between the groups.