Doğum sonrası dönemde fonksiyonel durum ile postpartum depresyon ilişkisinin incelenmesi
Examination of relation between postpartum depression and functional state during postpartum period
  1. Tez No: 311272
  2. Yazar: AYŞEGÜL SOYDAN ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ÜSTÜNSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, doğum sonrası dönemde fonksiyonel durum ile postpartum depresyon ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve Etimesgut Asker Hastanesinde, Aralık 2010-Nisan 2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma örneklemini, doğum sonrası 6-24 haftalar arasındaki toplam 200 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; ?Veri Toplama Formu?, ?Doğum Sonrası Fonksiyonel Durum Envanteri? (IFSAC) ve ?Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği? (EDSDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 15.0 paket programı ile Tanımlayıcı İstatistikler (sayı, yüzde), Ki-kare, Mann Whithney U, Kruskal Wallis, Regresyon ve Korelasyon testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Bu çalışmada, kadınların toplam IFSAC puanın her 1 puanlık artışı durumunda postpartum depresyon (PPD) riskinin 0.34 kat azaldığı saptanmıştır. Bu sonuç; fonksiyonel durum ile PPD arasında ilişki olduğunu ve PPD riski olan kadınların fonksiyonel durumlarının bozulabileceğini göstermektedir. Ayrıca kadınlarda PPD görülme risk oranı %20.5 olarak bulunmuştur. Gebeliğinde psikolojik sorun yaşayan, doğum sonrası yardım almayan kadınların PPD riskinin yüksek olduğu bulunmuştur. PPD riski olan kadınların öz bakım faaliyetlerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda antenatal, pospartum ve yenidoğan ünitelerinde çalışan ebe ve hemşirelerin, kadınlardaki depresyon riskini ve doğum sonrası fonksiyonel durumlarını değerlendirmeleri, PPD riski olan kadınları uzmana yönlendirmeleri, fonksiyonel durumu düşük olan kadınlara ise destek almaları için kadına ve aileye danışmanlık yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive type research was aimed to examine the relation between postpartum depression and functional state during postpartum period. The research was conducted in Gülhane Military Medical Academy (GATA) and Etimesgut Military Hospital between 2010 December and 2011 April. The sample of the research was consisted of totally 200 women between postpartum 6-24 weeks. ?Data Collection Form?, ?Postpartum Functional State Inventory? (IFSAC) and ?Edinburgh Postpartum Depression Scale? (EDSDÖ) were used in collection of data. In the analysis of data, it was evaluated using SPSS 15.0 package program, Descriptive Statistics (frequency, percentage), Chi-square, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Regression and Correlation tests.In this study, it was determined that in case of each 1 point increase in total IFSAC point of women, postpartum depression (PPD) risk decreased 0.34 fold. This result shows that there is an association between functional state and PPD and functional state of women with PPD risk may be deteriorated. Also PPD prevalence risk rate in women was found as 20.5%. It was found that women who had psychological problem in pregnancy, not receiving assistance during postpartum period have high PPD risk. It was determined that women with PPD risk have lower self-care activities.In line with the results obtained from the research, it is recommended being evaluated the depression risk and postpartum functional states in women, being guided women with PPD risk to the specialist, being consulted for woman and family for receiving support for women with lower functional state by the midwife and nurses who are working in antenatal, postpartum and newborn unites.