Klinik örneklerden izole edilen anaerop bakterilerin laboratuvar tanısı ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Laboratoary identification of anaerobic bacteria isolated from clinical specimens and determination of their antibiotic susceptibilities
  1. Tez No: 311283
  2. Yazar: SİNEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL BAŞUSTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada hastanemizde değişik kliniklerden anaerop enfeksiyon şüphesiyle gelen 345 çeşitli klinik örnek işleme alınarak, anaerop bakterilerin izolasyonu, identifikasyonu ve antimikrobiyal duyarlılıklarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu 345 klinik örneğin 49'u laboratuvar reddetme kriterlerine göre işleme alınmamış, geri kalan 296 klinik örnekten 26 anaerop bakteri izole edilmiştir. Çalışmamızda 26 anaerop bakterinin 18'inin cins ve tür düzeyinde identifikasyonu yapılmıştır. Diğer 8 anaerop bakterinin tanımlanması ise Gram boyama düzeyinde yapılarak kliniklere bildirilmiştir. Bakterilerin identifikasyonunda klinik örneğin makroskopik ve mikroskopik incelemesinin yanı sıra, yarı otomatize sistem API 20A kullanılmıştır. İzole edilen bakterilerin 11'inin antimikrobiyal duyarlılığı belirlenebilmiştir. İzolatların antimikrobiyal duyarlılıklarının belirlenmesi için CLSI'ın referans yöntem olarak belirlediği agar dilüsyon yöntemi kullanılmıştır. İzolasyon oranı düşük bulunduğundan istatistiksel değerlendirme yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to isolate and identify the anaerobic bacteria from different clinical specimens (n: 345) submitted to our laboratory when an anaerobic infection was suspected in patiens. In addition, the determination of antimicrobial susceptibilities of isolated organisms was also planned. Of 345 clinical samples, the 49 samples were rejected when rejection criteria were applied. A total of 26 anaerobic bacteria was isolated from the samples (n: 296) handled. Of these 26 isolates, 18 were identified to genus and species level. The identity of the remaining isolates (n: 8) was limited to their Gram stained characteristic and they were reported to the related clinics only with this information. In identification process, both macroscopic and microscopic examinations along with the use of a semi-automated identification system, API 20A, were performed. The antimicrobial susceptibility testing was performed only for 11 anaerobic bacteria isolated. For the susceptibility testing, the agar dilution technique recommended as the reference method by CLSI was used. Statistical analysis could not be performed due to low rate of isolation.