Alt çene üçüncü büyük azı cerrahisi sonrası lokal olarak uygulanan deksametazon ile triamsinolon asetonidin etkilerinin klinik olarak karşılaştırılması
The clinical comparison of the effects of dexamethasone and triamcinolone acetonide locally applied following the lower third molar surgery
  1. Tez No: 311282
  2. Yazar: TAMER ZERENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SİNAN AYDINTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, gömülü alt çene üçüncü büyük azı dişi olan hastalarda yapılan cerrahi çekim sonrası lokal olarak uygulanan deksametazon ve triamsinolon asetonidin oluşması beklenen ağrı, ödem ve trismus üzerine olan etkilerinin klinik olarak karşılaştırılmasıdır.Çalışmaya 18 ile 35 yaş arası sistemik rahatsızlığı olmayan (ASA-1), semptomsuz tek taraflı gömülü alt çene üçüncü büyük azı dişleri olan 78 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Birinci gruba alt çene üçüncü büyük azı cerrahisi sonrası ameliyat bölgesindeki bukkal mukozanın yaklaşık olarak 1 cm yukarısına submukozal olarak deksametazon, ikinci gruba submukozal triamsinolon asetonid verildi ve üçüncü gruba (kontrol) herhangi bir ilaç uygulanmadı.Ağrı; postoperatif birinci, üçüncü ve yedinci günde VAS (visual analogue scale) ile değerlendirildi. Ödem; yüzdeki belirli noktalar arasıdaki mesafe, ameliyat öncesinde ve postoperatif birinci, üçüncü ve yedinci günde esnek bir cetvel ile ölçülerek hesaplandı. Trismus ise hastanın preoperatif maksimum ağız açıklığı (alt ve üst keserler arası mesafe) ölçüldü ve postoperatif birinci, üçüncü ve yedinci günlerde yapılan ölçümlerle karşılaştırılmak üzere kayıt altına alındı.Elde edilen veriler, SPSS 15.0 ile istatiksel olarak değerlendirildi.Çalışma sonucunda; alt çene üçüncü büyük azı cerrahisi sonrasında submukozal olarak uygulanan deksametazon ile triamsinolon asetonid arasında postoperatif komplikasyonlar üzerine etkileri açısından klinik olarak anlamlı bir fark olmadığı ve triamsinolon asetonidinin, deksametazona alternatif olarak uygulanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to clinicaly compare between the dexamethasone and triamcinolone acetonide locally applied following the impacted lower third molar surgery in terms of the postoperative pain, swelling (edema) and trismus.In this study, totaly 78 patients (aged betwen 18-35) with asymptomatic unilateral lower third molar and without any systemic disease (ASA-I) were included. All patients were divided into three groups randomly. In the experimental groups; submucosal application of dexamethasone and triamcinolone acetonide into aproximately 1 cm upside of the surgical area, and it was not applied any drugs in the control group.Pain evaluation was performed by VAS (visual analogue scale) on the first, third and seventh days postoperatively. Swelling (edema) was evaluated by a flexible standard ruler measuring the dimensions of the axes between the certain points on the face, preoperatively and the first, third and seventh days in the postoperative periods. Trismus was evaluated by the comparison of the measures between the maximum mouth opening (inter incisial distance) preoperatively and on the postoperative first, third and seventh days.All data were statistically evaluated by SPSS 15.0.At the end of the study, we have concluded that there was not a statistically significant difference between the effects of dexamethasone and triamcinolone acetonide regarding to postoperative complications occured following the lower impacted third molar surgery, and triamcinolone acetonide could be applied alternative to dexamethasone.