Kanser tanısına sahip veya hematolojik hastalığı olan çocukların bakım yüklerinin ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Determination of the care burden of the mother and fathers of the children with cancer diagnosis and hematologic diseases and their life quality
- Tez No: 311284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Serap YAVUZ, ?Kanser Tanısına Sahip veya Hematolojik Hastalığı Olan Çocukların Anne ve Babalarının Bakım Yüklerinin ve Yaşam Kalitelerinin Belirlenmesi?, GATA Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Bu araştırma, kanser tanısına sahip veya hematolojik hastalığı olan çocukların anne ve babaların bakım yüklerinin ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Araştırma, Aralık 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında GATA Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D. Hematoloji ve Onkoloji Poliklinik ve Kliniklerinde uygulanmıştır. Araştırma örneklemini kanser tanısına sahip veya hematolojik hastalığı olan çocukların 101 ebeveyni oluşturmuştur.Katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu, ?Bakım Verme Yükü Ölçeği? ve ?Rolls Royce Yaşam Kalitesi Skalası? uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin frekans dağılımları, aritmetik ortalamaları, standart sapmaları alınmış ve Student t testi, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ve Tukey ileri düzey testi uygulanmıştır.Araştırma kapsamına alınan 101 ebeveynin büyük çoğunluğu çocuklarının bakımında destek almakta, hastalığın aile bütçesini olumsuz etkilediğini belirtmekte, çocuklarının tanı ve tedavisi hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını ifade etmektedirler.Anne ve babaların bakım verme yükü puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
SerapYavuz, ?Determination of the Care Burden of the Mother and Fathers of the Children with Cancer Diagnosis and Hematologic Diseases and Their Life Quality? Gulhane Military Medical Academy, Nursing Program, Post- graduate thesis, Ankara, 2012. This research was planned as descriptive with the purpose of determining the burden load of the mother and fathers of the childrenwith cancer diagnosis and hematologic diseases and their life quality.The research was carried out in the Hematology and Oncology Polyclinic and Clinics of Gulhane Military Medical Academy, department of Pediatrics between December 2011- April 2012. The research sample was composed of 101 parents of the children with cancer diagnosis and hematologic diseases.The questionnaire form that was prepared by the researcher, ?Care- giving Burden Scale? and ? Rolls Royce Life Quality Scale? were applied to the participants. The frequency distributions, arithmetic averages, standard deviations of the data acquired in the research were calculated and Student t test, one-way variance analysis (One Way ANOVA) and Tukey advanced level were applied.Most of 101 parents included within the scope of the research get support regarding the care of their children, they stated that the disease affects the family budget, they have sufficient information about the diagnosis and treatment of their children.No statistically significant difference was found between the scores of care burden of mother and fathers (p> 0.05).