Işık kısıtlaması yapılmış kobayların merkezi sinir sistemlerindeki plastisiteye bağlı değişimlerin elektrofizyolojik yöntemlerle incelenmesi
An electrophysiological study: plasticity dependent changes in guinea pig?s central nervous system caused by light deprivation.
- Tez No: 311290
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT GÖKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, sinaptogenezis açısından kritik zamanda bulunan takriben 30 günlük kobaylar, karanlık ortamda bırakılarak görsel ve işitsel sistemde ortaya çıkabilecek değişimler elektrofizyolojik yöntemler kullanılarak gözlendi. Bu amaçla; 14 kobay stereotaksik cerrahi yöntemler kullanılarak kronik preparat haline getirilip, görsel ve işitsel sisteme ait uyarılmış potansiyelleri kaydedildi. Bu ilk gün kayıtlarının ardında 7 kobaydan oluşan deney grubu, 30 gün karanlık ortamda bırakıldı. Karanlık sürecin sonu olan 31. günde tüm potansiyeller tekrar kaydedildi. 35., 41., 56. ve 150. günlerde kayıtlar tekrarlandı. Karanlık sürecin sonunda görsel uyarılmış potansiyelin (VEP: Visual evoked potential) P200 dalgasında bir değişim gözlense de, bu değişim tekrarlayan ölçümlerde kayboldu. Erken işitsel potansiyel olan işitsel beyin sapı yanıtlarında bir fark gözlenmezken, orta latanslı işitsel potansiyellerin (MLR: Middle latency response) genelinde, ortalama 10 µV'luk, istatistiksel olarak anlamlı ve kalıcı bir genlik artışı gözlendi. Duyu içi ve duyular arası etkileşimlerin göstergesi olan potansiyeller de hesaplanmış olmasına karşın, belirgin bir değişim gözlenmedi.VEP'te ortaya çıkan geçici değişiklik, karanlığın etkisi ile oluşan bir algı farkı olarak değerlendirildi. MLR'de ortaya çıkan kalıcı genlik büyümesi ise uzun dönem uyarılabilirlik ve nöral büyüme faktörlerinin rol aldığı plastik değişimlerin sonucu ortaya çıkan sinaptik dansite ve aktivite artışının elektrofizyolojik yansıması olarak yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, guinea pigs which are about 30 days old and in critical period for synaptogenesis were left in pitch-black environment and possible changes in visual and auditory system were studied by using electrophysiological methods. For this purpose, 14 guinea pigs were prepared as chronic preparations by using stereotaxic surgical techniques. Beginning visual and auditory evoked potentials were recorded prior to light deprivation. After this first day recordings, the experimental group of 7 guinea pigs, was left in a pitch-black environment for 30 days. At the end of dark period, which is 31st day, all recordings were repeated. In 35th, 41st, 56th and 150th days, all recordings were repeated again. Some changes were observed in visual evoked potential?s (VEP) P200 wave in 31st day recordings, these changes disappeared in repeating recordings. No changes were observed in auditory brain stem responses. After light deprivation, a statistically significant increase of amplitude, approximately 10 ?V, was observed in the middle latency responses (MLR). The potentials of intra and inter sensory interactions were also calculated but no significant changes were observed.Temporary changes in VEP waves were considered as perceptual differences due to light deprivation. The permanent increase in the amplitude of MLR waves was considered as the electrophysiological sign of synaptic density and synaptic activity increase which is the result of plasticity dependent changes induced by long term potentiation and neural growth factors.