Kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığı ayırıcı tanısında laboratuvar testlerinin rolü
The role of laboratory testing in differential diagnosis of crimean-congo hemorrhagic fever disease
  1. Tez No: 311292
  2. Yazar: HASAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETGİRİŞ VE AMAÇ: Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Bunyaviridae ailesinden nairovirus grubundan bir virüsün neden olduğu kene kaynaklı bir zoonozdur. KKKA, endemik kırsal alanlarda, sağlık çalışanlarında önemli bir sorun ve yüksek mortaliteye sahiptir. Afrika, Asya ve Avrupa'da yaygın görülmekte ve toplum sağlığına ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. KKKA, bölgemizde sporadik ve salgınlar şeklinde görülmektedir. Bu çalışmada şüpheli ve olası KKKA ön tanısı ile takip edilen hastalardan üçüncü basamak sağlık kuruluşuna sevk edilenlerde T:C. Sağlık Bakanlığı KKKA hastalığı vaka yönetim algoritmasına uyumu, KKKA tanısı almayanlardaki diğer tanıların belirlenmesi ve ELISA ile PCR sonucu çıkmadan klinisyene tanıda yardımcı olacak cut-off değerleri belirleme amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları kliniğinde 2008-2010 yılları arasında şüpheli veya olası KKKA hastalığı ön tanısı ile takip edilen 18 yaşından büyük 335 hasta dahil edildi. Çalışma retrospektif olarak planlandı. Vakalar, T.C. Sağlık Bakanlığı'nca yayınlanan KKKA klinik tanımlama, vaka tanımı ve vakalara yaklaşım önerileri genelgesindeki (Genelge) kriterlere göre belirlendi. Bu kriterlerden KKHA virüsü IgM antikoru ve PCR test sonuçları esas alındı. Tüm veriler SPSS 15.0 ve NCSS 2007 programlarına kaydedildi. Kategorik veriler için ki-kare testi yapıldı. Ateş ve ki-kare testinde anlamlı bulunan AST, CPK, LDH, beyaz küre, nötrofil ve trombosit verilerine ROC analizi uygulandı. ROC analizi sonucunda cut-off, AUC, sensitivite, spesifite, PPV değerleri hesaplandı. Negatifler ve pozitifler arasında farklı bulunan değerler lojistik regresyon analizine alındı. İstatistiksel olarak p?0,05 anlamlı kabul edildi.BULGULAR: Çalışmaya alınan 335 hastanın 166'sında (%49,6) IgM ve PCR negatifliği saptandı. 169 hastada (%50,4) IgM ve/veya PCR pozitifliği tespit edildi. Negatif hastaların 89 tanesinde (%53,6), pozitiflerin 120 tanesinde (%71) kene teması mevcuttu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBACKGROUND AND OBJECTIVE: Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) is a viral tick-borne zoonosis caused by nairovirus genus in the Bunyaviridae family. CCHF is an important problem in endemic rural regions and among healthcare personnel, and it has a high mortality rate. It is widespread in Africa, Asia and Europe, and it is a significant threat for public health. CCHF is encountered as sporadic and epidemics in our region. In this present study, it is aimed to determine the compliance of suspected and possible CCHF patients, who have been referred to a tertiary healthcare unit, with the previously defined disease management algorithm by the Turkish Ministry of Health; to define other diagnoses than CCHF among patients; and to define cut-off values, which would aid clinicians in diagnosing before ELISA and PCR results are obtained.MATERIAL AND METHOD: A total of 335 patients, who applied to the Infectious Disease Department clinics at the School of Medicine in Ondokuz Mayis University between dates 2008 and 2010 with the suspected or possible diagnoses of CCHF disease, and were older than 18 years of age, were included in this present retrospective study. Cases were defined in accordance with criteria in the circular, which was published by the Turkish Ministry of Health, and about CCHF clinical definition, case definition and approach recommendations for cases. CCHF virus IgM antibody and PCR test results were predicted on among these criteria. All data were recorded in SPSS 15.0 and NCSS 2007 programs. Chi square test was performed for categorical data. ROC analysis was applied to fever, and AST, CPK, LDH, white blood cell count, neutrophil and thrombocyte counts, which were significant in Chi square test. Cut-off, AUC, sensitivity, specificity, and PPV values were calculated at the end of ROC analysis. Different values between negatives and positives were analyzed by using logistic regression test. Statistical level of significance was accepted at p?0.05.RESULTS: IgM and PCR negativity was defined in 166 (49.6%) out of 335 patients. IgM and/or PCR positivity was defined in 169 patients (50.4%). Tick contact was defined in 89 (53.6%) among negative patients, whereas it was defined in 120 (71%) among positive patients (p=0.001).