Amiloidozisli hastalarda AA tipi amiloidozis sıklığı
The frequency of AA type amyloidosis in patients with amyloidosis
- Tez No: 311298
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKSER AKPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmanın amacı bölgemizdeki amiloidozisli hastalarda AA tip Amiloidozis sıklığını saptayarak amiloid tipleri hakkında yol gösterici olmak, ayrıca hastaların bu tiplere göre tedavi seçeneklerini belirlemede klinisyene yardımcı olmaktır.Gereç-Yöntem:Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji A.B.D. arşivinden 1984'ten 2012 yılları arasında amiloid pozitif tanı almış tüm biopsiler tarandı. Toplam 316 adet biopsi saptandı. Her olguya ait preperatlar ışık mikroskobunda gözden geçirildikten sonra ,uygun parafin bloklarından 5 mikronda alınan kesitlere Kongo Red histokimyasal boyama ve Amiloid A immünhistokimyasal boyama yapıldı. Kongo Red ve AA boyanmış preperatlar eş zamanlı olarak değerlendirildi. Kongo Red ile yeşil refle veren alanlarda ,AA antikorları ile zayıf veya kuvvetli boyanma görülen alanlar AA ile pozitif kabul edildi.Bulgular:Tekrarlı biopsiler ve yetersiz doku kalmış materyaller çıkarıldığında AA boyasını değerlendirebildiğimiz 197 hasta kaldı. Buna göre AA pozitif olgu sayısı 167 (%84,8) ,negatif olgu sayısı 30 (%15,2) olarak bulunmuştur. Bu oranın ülkemizde yapılan diğer çalışmalarla korele olduğu görülmüştür. Toplam gözlemin %53,3 `ü böbrek biopsisidir. Bunların %89,5'i AA (+),%10,5'i AA negatif bulunmuştur. Yaş aralıklarına göre değerlendirildiğinde ise küçük yaşlarda AA pozitiflik oranı , ileri yaşlara göre daha yüksek bulunmuştur.Sonuçlar:Bölgemizde amiloid pozitif olgularda AA pozitiflik oranı %84,8 olarak bulunmuştur. Bu oranın yüksek olması nedeniyle kliniğimizde amiloidozis olgularını belirlemede Kongo Red ile birlikte AA immünhistokimyasal çalışmanın eş zamanlı uygulanmasının yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: This study aims to establish the frequency of AA type Amyloidosis for patients with amyloidosis in our region, provide guidance about amyloid types and help the clinicians determine the treatment options for the patients based on these types.Material- Method:All biopsies diagnosed as amyloid positive between 1984 and 2012 were reviewed from the archive of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Department of Pathology. Totally 316 biopsies were found. Preparates of each case were examined in the light microscop, and the sections extracted from appropriate paraffin block at 5 micron were exposed to Congo red histochemical staining and Amyloid A immunhistochemical staining. Congo red and AA stained preparates were assessed simultaneously. Areas with AA antibodies as well as weak and strong staining were accepted to be AA positive if green birefringence was detected when stained with Congo red.Findings:After excluding the repeated biopsies and materials with insufficient tissue, 197 patients remained to evaluate the AA staining. According to this, the number of AA positive cases was 167 (84,8%) and that of negative cases was 30 (15,2%). This rate was found out to be correlated with other studies conducted in our country. Kidney biopsies constituted 53,3% of the total observation. Of these, 89,5% was AA (+) and 10,5% was AA (-). When evaluated based on the age ranges, positive rate of AA turned out to be higher in early ages when compared to the older.Results:AA positive rate of amyloid positive cases was found out to be 84,8% in our region. Since this rate is somewhat high, it is considered that administration of Congo Red and AA immunhistochemical study simultaneously would be useful in determining the amyloidosis cases in our clinic.