2001-2011 yılları arasında tanı alan romatizmal karditli hastaların klinik özellikleri ve kardit prognozuna etki eden faktörlerin belirlenmesi
Clinical characteristics of patients with rheumatic carditis who were diagnosed between 2001-2011 and determine factors affecting the prognosis of carditis
- Tez No: 311297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Rheumatology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Akut Romatizmal Ateş (ARA), çocukluk döneminde edinsel kalp hastalıklarının en önemli nedenidir. Gelişmiş ülkelerde ARA ve neden olduğu Romatizmal Kapak Hastalığı (RKH) az görülürken, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu toplumlarda hastalığın erken dönemde tanınıp, tedavi edilmesi ve proflaksinin titizlikle uygulanması, hastalığın sekellerini önlemek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yaklaşımdan yola çıkarak, kliniğimizde son 10 yılda tanı alan ARA ve RKH olan hastaların klinik bulgularını ve karditli hastalarda prognozu etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla bu çalışmayı planladık.Çalışmamızda 2001-2011 yılları arasında tanı alan ve düzenli olarak kontrollere gelen 198 ARA'lı hasta değerlendirilmiştir. ARA ve RKH'nın görülme oranının önceki 10 yıldan farklılık göstermediği görülmüştür. Hastaların %50.5'inde RKH saptanmış ve hastaların çoğunluğunda kardit hafif şiddette bulunmuştur. Karditin bu kadar yüksek oranlarda görülmesi, ekokardiyografık incelemenin kardit tanısmdaki önemini göstermesi bakımından da dikkat çekicidir.Romatizmal kapak hastalığının prognozuna etki eden faktörler incelendiğinde, hastalığın şiddetinin, romatizmal aktivite süresinin, tedaviye başlama zamanının ve düzenli proflaksi uygulanmasının prognozda önemli olduğu saptanmıştır.Tüm bu bulguların ışığında, erken tanı ve tedavinin yanısıra düzenli proflaksi uygulanması ile romatizmal ateşin hayatı tehdit eden komplikasyonlarından korunulabileği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute rheumatical fever (ARF), is the most important cause of acquired heart diseases. Rheumatical valve disease (RVD), which is caused by ARF, and ARF is rarely seen in developed countries, but it still seems to be an important health problem in under-developed and developing countries. Prophylaxis, early diagnosis and appropiate therapy carry important weight to prevent sequelas. So we studied the ARF, RVD and carditis patients in our clinic?s database in the last 10 year period to search for the clinical findings of ARF and RVD patients and the prognostic factors of carditis patients.We evaluated 198 ARF patients whom were on routine control among 2001-2011. We observed that the ARF and RVD frequency was not different compared to the previous 10 years? findings. RVD was observed in 50.5% of the ARF patients whereas mild carditis was seen in most of the patients. High accompanying rates of carditis also highlights the importance of echocardiographic examination in carditis diagnosis.Severity of the disease, rheumatical activitiy duration, time to initiate therapy and regular prophylaxis are the prognostic factors for RVD.