4-14 yaş grubu ilkokul öğrencilerinde beta-hemolitik streptokok izolasyon sıklığı ve gruplandırılması
- Tez No: 31140
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GÜNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Beta-hemolitik streptokoklar çocukluk yas grubunda önemli üst solunum yolu enfeksiyonları ve bunlara bağlı geç komplikasyonlu enfeksiyonlar meydana getirmektedir. Bu çalışmada, örneklerin 13'ü ana sınıfından, 515' i diğer sınıflardan alınarak, 528 örnek çalışıldı. Boğaz kültürü alman 528 öğrencinin 270 ' i kız {% 51.3), 258' i erkek {% 48.86) idi. Yaslar ise 4 ile 14 arasında değişmekteydi. Beta-hemolitik streptokok izolasyonu için % 5 koyun kanlı agar» basitrasin duyarlılık testi, hipurat hidrolizi, CAMP (Christie Atkins, Munch-Peterson) testi, tuz tolerans testi ve Strepslide (Cambridge Biomed.) lateks aglütinasyon sistemleri kullanıldı. Çalışma sonunda, ilkokul öğrencilerinden alman 528 boğaz kültürü örneğinden beta-hemolitik streptokok izolasyon oranı % 15.15 olarak saptanmıştır. Bu suslarm % 70.0 'i Grup A beta-hemolitik streptokok, % 5.0' ı Grup B beta-hemolitik strepto kok, % 16.25' i Grup C beta-hemolitik streptokok, % 6.25 'i Grup D beta-hemolitik streptokok, % 2.5 'si Grup G beta-hemolitik streptokok olarak bulunmuştur. - 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Beta-haemo lytic streptococci can cause various acute and post infections in childhood. In this study, throat culture samples have been taken from 13 preschool and 515 primary school children. There was 270 {% 51.3) girls and 258 (% 48.8) boys attending to this school. The age range was between 4 and 14. For the isolation and differentiation of beta-haemo lytic streptococci, % 5 sheep blood agar, bacitracin susceptibility, hippurate hydrolysis, CAMP (Christie Atkins, Munch-Peterson), %6.5 NaCl salt tolerance and Strepslide (Cambridge Biomed.) latex agglutination systems have been used. Finally, the isolation rate of beta-haemo lytic streptococci taken from 528 primary school children was detected as % 15.15. The rates of species in 80 beta-haemo lytic streptococci isolates were as follows; % 70.0 of Group A beta-haemo lytic streptococci, % 5.0 of Group B beta-haemo lytic streptococci, % 16.25 of Group C beta-haemo lytic streptococci, % 6.25 of Group D beta-haemo lytic streptococci and % 2.5 of Group G beta-haemo lytic streptococci. - 50 -