Alt solunum yolları enfeksiyonlarında moraxella catarrhalisin prevalansı ve beta laktamaz aktivitesinin saptanması
- Tez No: 31141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda Mart 1992-Temmuz 1992 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarına alt solunum yolu enfeksiyonu kuşkusu ile gönderilen 375 balgam örneğinden hücresel kriterlere göre 25 1 balgam örneği uygun bulunmuş ve kültüre alınmıştır. Bu kültürlerin 99'undan patojen mikroorganizma izole edilmiştir. Klinik tanıya bakılmaksızın M.catarrhalis; S. pneumoniae, S. aureus, P.aeruginosa, Klebsiella türlerinden sonra en yaygın patojen olarak bulunmuştur. Kültürü pozitif bulunan 99 hastadan 29'u KOAH'lı olup bu hastalardan en sık izole edilen patojen M.catarrhalis'dir. Balgam kültürlerinden M.catarrhalis izole edilen 11 hastanın yaş ortalaması 51.5 olup, bu hastaların %72.7'sinde sigara kullanma alışkanlığı, %81.8'inde KOAH bulunmaktadır. M.catarrhalis izolatlarının %81.8'i beta laktamaz üretmekte olup penisilin ve ampisili- ne dirençli bulunmuştur. Kolonizasyon oranını araştırmak amacıyla toplam 100 sağlıklı kişiden orofaringeal sekresyon (tükürük) alınmış ve 0-10 yaş grubunda kolonizasyon oranı en yüksek 14 (%48.3), 10-60 yaş grubun da 4 (%8.9) ve 60 yaşın üstündeki grupta 6 (%23.1) olmak üzere toplam 100 kişide 24 (%24) olarak saptanmıştır. Sağlıklı populasyondan izole edilen M.catarrhalis izolatlarının beta laktamaz aktivi- tesi 0-10 yaş grubunda %42.9, 10-60 yaş grubunda %25, 60 yaşın üstündeki grupta ise %33.3 bulunmuş olup toplam 100 kişiden elde edilen 24 M.catarrhalis izolaünda betalaktamaz üretim oranı 9/24 (%37.5) olarak saptanmıştır. Bu izolatlar penisilin ve ampisiline dirençli bulunurken betalaktamaz üretmeyen izolatlar test edilen tüm antibiyotiklere duyarlı bulunmuştur. -52-
Özet (Çeviri)
In this study, between March 1992 and July 1992 375 sputum samples, with were lower respiratory tract suspected infection accepted at Department of microbiology, Faculty of Medicine Dokuz Eylül University according to cellular criteria 25 1 of these were chosen and cultured. In 99 of these cultures pathogenic microorganism was isolated. Not take into consideration patients clinical feature; M.catarrhalis is the most frequent pathogen culture was after S. pnemoniae, S.aureus, P.aeruginosae and Klebsiella sp. Culture was positive in 99 patients and 29 of these patients had chronic obstructive pulmonary disease. In these, 29 patients we solated M.catarrhalis as the most frequent pathogen. Age rate of 11 patients with in M.catarrhalis isolation was 51.5, in these patients smoking rate was :72.7, COLD rate was 81.8% and 81.8% of M.catarrhalis isolates were B-lactamase positive and resistant to penicellin and ampicillin. To investigate the colonization ratio, we collected oropharyngeal secretion (saliva) from 100 healthy persons. The colonization rates were as follows; 48.3% between 0-10 ages, 8.9% between 10-60 ages, %23.1 in 60 and over group. Total rate was 24% in 100 patients. 8- lactamase activities of M.catarrhalis that isolated from healthy people were 42.9% in 0-10 age group, 25% in 10-60 age group and 33.3% in 60 years and over group. In total 100 healthy persons B-lactamase production ratio was 9/24 (37.5%). These stains were resistant to penisillin and ampicillin and beta laktamaz negative isolates were sensitive tested to all antibiotics. -53-