Multidispliner ekipte yer alan meslek gruplarının çocuk ihmal ve istismarına ilişkin görüş ve tutumları
The opinion and attitudes of profession groups in multidisciplinary group on child abuse and neglect
  1. Tez No: 311412
  2. Yazar: NEVİN USLU
  3. Danışmanlar: DR. HANDAN ZİNCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZETBu araştırma, Kayseri Melikgazi ve Kocasinan ilçelerinde, multidispliner ekipte yer alan meslek gruplarının çocuk ihmal ve istismarı konusunda görüş ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma; Kayseri Kocasinan ve Melikgazi ilçelerinde yer alan Adliye, Emniyet, Milli Eğitim, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nde çalışan 362 kişi ile yapılmıştır. Sağlık Bilimleri Fakültesi Bilimsel Kurulu'ndan, Erciyes Üniversitesi Etik Kurulu'ndan ve ilgili kurumlardan izin alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve çocuk istismar/ ihmali davranışlarını içeren ölçek aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve normal dağılımına uyma durumuna göre Kruskal Wallıs Varyans Analizi, Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Puanlar %75 percentil değerleri üzerinden değerlendirilmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; çalışmaya katılan meslek gruplarını, avukat, hakim, savcı, öğretmen, hekim, hemşire, ebe, sosyal hizmet uzmanı ve polisler oluşturmaktadır. Meslek gruplarının yarısından fazlasının erkek, 30-39 yaş grubunda, evli, çocuk sahibi, eğitim düzeyinin lisans düzeyinde ve çalışma süresinin 11-20 yıl arasında olduğu belirlenmiştir. Çocuk istismarı ve ihmali ile ilgili olarak katılımcıların, %46.4'ü öğrenimi sırasında, %11.6'sı sertifikalı, %5.2'si hizmet içi eğitim olmak üzere mezuniyet sonrası eğitim almıştır. Meslek gruplarının, %63.5' inin iş yaşamı süresince çocuk istismarı ve ihmali olgusu/şüphesi ile karşılaştığı, en çok öykü alma, ilgili kurumlara rapor etme, fizik muayene ve kayıt aşamalarında güçlük yaşadıkları saptanmıştır.Bireylerin çocuk istismar ve ihmal öykülerine ilişkin farkındalıklarının iyi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was done descriptively in order to evaluate the attitudes and opinions of profession groups taking place multidisciplinary team about child abuse and neglect in Melikgazi and Kocasinan discrict, Kayseri.The investigation was carried out with 362 people working in courthouse, the directorship of police, the management of education, the management of health and social services in Kocasinan and Melikgazi county, Kayseri.The necessary permission was obtained from scientific Board of Health Sciences Faculty, Erciyes University Ethic Board and concerned institutions. Data were collected by a questionnairre form prepared by the researcher and a scale including child abuse and neglect behaviours. To evulate the data, the terms of number, percentage, mean and Kruskal Wallıs Varyans Analyses, Man-Whitney U Tests according to the adaptation of normal distribution condition were used. The points on the basis of 75 the percentile were given/used.According to the results obtained from the study, profession groups attending this study consist of lawyer, judge, public prosecutor, teacher, doctor, nurse, midwife, social service expert and police.It is determined that more than half of the profession groups are male, between 30-39, married, with children, having graduate degree, occupational working-period between 11-20 years. Of the participants, 46.4% had received education on child abuse and neglect during their education period, 11.6% had by certification, 5.2% had during by in-service training after graduation. It is assigned that 63.5% of profession groups encountered a certain suspicion of child abuse and neglect, and had difficulty at the stage of writing story, reporting to related institutious, physical examination and registering.It is found that the individuals in profession groups are good at being aware of the story related to child abuse and neglect.