Diazinon'un sıçan testisi üzerine etkilerinin histokimyasal incelenmesi
Histochemical investigation of effects of diazinon on the rat testes
- Tez No: 311411
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETBu çalışmada, Kayseri bölgesinde tarım alanlarında kullanılan insektisitlerden biri olan diazinonun testis dokusuna olan etkilerinin histokimyasal araştırılması amaçlanmıştır.Otuz altı adet Wistar albino cinsi yetişkin erkek sıçan, her birinde 6 sıçan bulunan 5 gruba ayrıldı. I. gruba 1 gün, II. gruba 2 gün, III. gruba 4 gün, IV. gruba 8 gün sırası ile diazinon'un (Basudin 60EC) LD50 dozunun (1250 mg/kg) 1/10, 1/20, 1/40 ve 1/80'i serum fizyolojikle eritilerek sıçanların ağırlıklarına göre 0,6-1,4 ml/kg/gün gavajla oral olarak verildi. V. grup sıçanlar normal laboratuvar şartlarında tutularak kontrol grubu olarak değerlendirildi.Uygulama sonunda sıçanlar sakrifiye edilerek testis doku örnekleri alındı. Testis dokusu örnekleri ışık ve immunofloresan mikroskobu ile incelendi. Işık mikroskobunda histolojik inceleme için rutin takip yöntemleri uygulandıktan sonra elde edilen testis dokusu kesitlerinde her grup için ayrı ayrı Johnsen testiküler biyopsi skoru hesaplandı, seminifer tübül çapları ölçüldü ve histolojik değerlendirme yapıldı. İmmunofloresan mikroskobunda inceleme için TUNEL metodu kullanıldı ve germ hücre apoptozisi değerlendirildi.Testis dokusunun ışık ve elektron mikroskobik incelenmesinde, diazinonun verilme süresine bağlı olarak değişiklik gösteren dejeneratif bulgulara rastlandı. 1 günlük grupta, kontrol grubuna benzer, normal görünümlü seminifer tübüllerin yanında, dağılmaya başlamış bazal membran ve yer yer germinal epitelde bozulmalar görülmekteydi. 2 günlük grupta Seminifer tübül epitelinde incelme, germinal epitelde organizasyon bozukluğu, spermatozoon oluşumunda azalma ve spermatojenik hücrelerde küçülme görüldü. Bazı tübüllerde ise tamamen atrofi gözlemlendi. 4 ve 8 günlük gruplarda Seminifer tübüllerde organizasyon bozukluğu, germinal epitel ve lümende yer yer hücre dökülmeleri görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to elucidate the testicular histochemical effects of diazinon which is an insectiside used at the agricultural areas of the Kayseri Region.Thirty six Wistar albino adult male rats were divided into 5 groups each containing 6 animals. To the first experiment group for one day, to the second experiment group for two days, to the third experiment group for four days, to the forth experiment group for eight days LD 50 dose of diazinon (1250 mg/kg) in order, 1/10, 1/20, 1/40, 1/80 were given with 0,6-0,4 ml/kg/day gavage orally after melted in the serum physiologic according to the weights of rats. The fifth groupped rats which kept under the laboratory conditions asigned to be the control group. At the end of application, the rats were sacrificed and testes tissue samples were taken, these samples were examined by light and immunofloresance microscobes.After the routine tracking methods were applied for the histologic analysis in the light microscobe, in the obtained testes tissues fractions Johnsen's testicular biopsy score, seminiferous tubule diameters were measured and the histological evoluation was done. For the analysis in the immunofloresance microscobe, TUNEL method was used and apoptosis of germ cell was evaluated.In the microscobic analysis of testes tissue, degenerative findings were found which changes according to the giving period of diazinon. As in the control group in the first experiment group, besides normal looking seminiferous tubules, bazal membran and partly spoilt germinal epitheliums were seen. In the second group refirement in the seminifer tubule epithelium, organization defect in the germinal epithelium, the decrease in the spermatozoon formation and minimizing in the spermatogenetic cells. In some of the tubules, a complete atrofi was observed. In the third and forth experiment groups organization defect in the seminifer tubules, partly cell disintegration in the germinal epithelium and lumen.