Kayseri parklarındaki oyun alanlarının askarit türleri ile kontaminasyonunun parazitolojik ve moleküler araştırılması
Parasitological and molecular investigation of contamination with ascarit species in playgraunds in Kayseri parks
- Tez No: 311435
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Kayseri merkez ilçelerde toplam 20 mesire alanı ve parkdaki çocuk oyun alanlarından toplanan 248 adet toprak örneğinin köpek ve kedi askarit türleri ile kontaminasyon durumunu saptamak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Ağustos-Ekim 2009 ayları arasında her bir parktan 250-300 gr toprak numunesi tekniğine uygun olarak alınmış ve örnekleme sahası köpek ve kedi dışkılarının varlığı yönünden kontrol edilmiştir. Laboratuarda toprak ve dışkı örnekleri helmint yumurtalarının varlığı yönünden mikroskobik olarak incelenmiştir. Askarit yumurtası belirlenen örneklerden genomik DNA ekstraksiyonu yapılmıştır. Askarit türlerini belirleme amacıyla elde edilen genomik DNA ekstraktları Toxocara canis, Toxocara cati ve Toxascaris leonina tür spesifik primerleri ile PCR analizine tabii tutulmuştur. Parazitolojik incelemesi yapılan 20 parktan 10'u (%50,0) ve bu parklardan örneklenen toplam 248 adet toprak örneğinin 33'ü (%13,3) askarit ve diğer bazı helmint yumurtaları ile kontamine bulunmuştur. En yaygın tür %7,3 ile Toxocara sp. bulunmuş, bunu sırasıyla T. leonina (%4,0), Spirocerca lupi ve Taenia sp. (%0,8) ve Ancylostoma caninum (%0,4) izlemiştir. Bu çalışmada Türkiye'de ilk kez S. lupi yumurtaları ile park çocuk alanlarının kontaminasyonu ortaya konmuştur. Askarit kontaminasyonu belirlenen toprak örneklerinde moleküler analiz sonuçlarına göre en yaygın tür %12,0 ile T. canis belirlenmiş, bunu sırasıyla T. leonina (%7,5) ve T. cati (%3,0) izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the contamination status of playgrounds with ascaris species of dogs and cats in Kayseri parks and was carried out on totally 248 sand samples collected from children playgrounds in 20 picnic areas and parks which are all in the Kayseri Centrum. For this aim 250-300 gr sand sample was technically collected from each park between August-October 2009 and each sampling area was inspected for the presence of dog and/or cat feces. Sand and feces samples were examined by microscopically for the presence of helmint eggs in the laboratory. Genomik DNA?s were extracted from samples which were positive for ascaris eggs. PCR was performed to obtained genomic DNA?s with primers specific to Toxocara canis, Toxocara cati and Toxascaris leonina. According to parasitological results, 10 (50.0%) of 20 parks and 33 (13.3%) of 248 sand samples collected from these parks were found to be contaminated with ascaris and some other helmint eggs. Toxocara sp. was found as the most prevalent species with the ratio of 7.3% and this was followed by T. leonina (4.0%), Spirocerca lupi and Taenia sp. (0.8%) and Ancylostoma caninum (%0.4). Contamination with S. lupi eggs in children playgraunds in parks was firstly determined in Turkey with this study. Molecular analysis results revealed that T. canis was the most prevalent species with the ratio of 12.0% in the ascaris contaminated sand samples, and this was followed by T. leonina (7.5%) and T. cati (3.0%).