Propolisin etanolik ekstresinin helıcobacter pylorı ye karşı antimikrobiyal etkisinin araştırılması
Investigation of opposing antimicrobial effect of ethanolic extract of propolis on helicobacter pylori
  1. Tez No: 311436
  2. Yazar: ERSİN KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Helicobacter pylori, gastrit, duodenal ve peptik ülser, gastrik karsinoma ve mukoza ile ilişkili lenfoid doku lenfoması gibi pek çok gastrointestinal sistemle ilgili hastalıklara neden olmaktadır. Günümüzde H. pylori'nin eradike edilmesi için çeşitli çoklu antibiyotik rejimleri kullanılmakta, ancak gerek antibiyotik kullanımında yan etkilerin gözlenmesi, gerek bakterilerin antibiyotiklere direnç geliştirmeleri ve gerekse istenilen yanıtın her vakada alınamaması yeni tedavi arayışlarının ortaya çıkmasına ve böylece doğal kaynaklara yönelimin hızlanmasına neden olmuştur.Propolis, bal arıları tarafından bitkilerden toplanan doğal bir ürün olup, antimikrobiyal, antioksidan, antitümöral, antiinflamatuar gibi biyolojik aktivitelere sahip olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmada, Kayseri ve çevresinden toplanan propolisin H. pylori üzerine antimikrobiyal aktivitesinin in vitro olarak araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada, propolisin etanol ile hazırlanan ektresi kullanıldı. Propolisin etanolik ekstraktının 16-1024 µg/ml aralığında iki kat artan konsantrasyonları hazırlandı ve H. pylori üzerine antimikrobiyal aktivitesi disk difüzyon ve agar dilüsyon yöntemleri kullanılarak araştırıldı. Disk difüzyon testine göre 64 µg/ml ve üzeri konsantrasyonlarda belirgin inhibisyon zon çapları gözlenirken, agar dilüsyon yönteminde minimal inhibitör konsantrasyon 128 µg/ml olarak belirlendi.Sonuç olarak Kayseri ve çevresinden toplanan propolisin H. pylori'ye etkili olduğu gösterilmiş olup, bu çalışmanın propolisin H. pylori eradikasyonunda kullanımı ile ilgili deneysel ve klinik çalışmaların önünü açacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori is associated with gastritis, duodenal and peptic ulsers, gastric carsinoma and mucosa associated lymphoid tissue lymphoma. Today, in order to eradicate H. pylori, various multi antibiotic types are used but due to the observation of side effects in antibiotic usage, and the resistance development of bacteria against these antibiotics and not getting the demanded results in every event have caused searching new treatment forms and thus this has caused orientation to natural sources.Propolis is a natural product which is collected from various plants by honey bees. It has been reported to possess various biological activities such as antibacterial, antioxidant, antitumoral and antiinflammatory. In this study, the antimicrobial activity of propolis collected from Kayseri and its around was investigated against H. pylori.In this study, it was used ethanolic extract of propolis. It was prepared two fold concentrations between 16-1024 µg/ml and was investigated the antimicrobial activity against H. pylori by disc diffusion and agar dilution methods. According to the disc diffusion test, while there were distinctive inhibition zone diameters in concentrations of 64 µg/ml and higher, minimal inhibitor concentration was 128 µg/ml dilution method.Consequently, it was demenstrated that propolis collected from Kayseri and it?s a round area was effective against H. pylori and this study was considered to provide conducting experimantal and clinical trials on usage of propolis in H.pylori eradication.