Akraba olan ve olmayan çiftlerde gebelik kayıpları ve konjenital malformasyonlarda infeksiyon hastalıklarının yeri
  1. Tez No: 31144
  2. Yazar: FATİH ZİYA BOYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ALGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
93 ÖZET Çalışmaya alınan 181 çiftin 75 'i akraba evliliği yapmıştır, önce akrabalıkları, spontan abortus, ölü doğum ve konjenital anomalili doğum yapmalarına göre 6 ana gruba bölünen bu hastalar ayrıca tek tek gebelik evre ve sayısına göre de incelenmiştir. İnfeksiyonların genel dağılımı şöyledir: Rubella; % 71,7, CMV; % 67, HSV; % 74,7, toksoplazma; % 40,4, HBV; % 2,3, klamidya; % 7,9, Listerya; % 16,1, Üreaplazma; % 41,6. Rubella, CMV, HSV ve klamidya infeksiyonları akrabalardan oluşan A grubunda daha az bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
94 SUMMARY 75 of 181 couples who were taken into the study were relative of each other. These patients first divided into six groups according to having consanguineous marriages, spontaneous abortions, stillbirths and congenital malformations and additionally they were also investigated for pregnancy term and number individually. The general distribution of the infections are as below: rubella; 71,7 %, CMV; 67 %, HSV; 74,7 %, toxoplasma; 40,4 %, HBV; 2,3 %, chlamydia; 7,9 %, listeria; 16,1 %, ureaplasma; 41,6 %. Rubella, CMV, HSV and chlamydia infections were less frequent in consanguineous marriage group.