Ooferektomi yapılmış ratlarda uzun dönem zoledronik asit uygulamasının titanyum implant osseointegrasyonuna etkisi
Effect of long term administered zoledronic acid on osseointegration of a titanium implant in oophorectomized rats
- Tez No: 311461
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÜNAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, ooferektomi yapılmış olan osteoporotik rat modelinde,osteoklastik aktiviteyi azaltıp dolayısıyla osteoblastik aktiviteyi arttırdığıbilinen Zoledronik asitin, uzun dönem sistemik kullanımının titanyum implantuygulaması sonrası implant osseointegrasyonuna etkisine bakılmasıamaçlanmıştır.Çalışmada 36 adet dişi vistar rat kullanılmıştır. Hayvanlar, kontrol,ooferektomi ve ooferektomi-zoledronik asit olmak üzere 3 gruba ayrıldı.Ooferektomi ve ooferektomi-zoledronik asit gruplarına ooferektomiuygulanırken kontrol grubuna yalancı ooferektomi uygulandı. 90 gün beklemesüresinden sonra ooferektomi-zoledronik asit grubuna, 6 hafta, intravenözolarak haftalık 0,04 mg zoledronik asit enjeksiyonu yapıldı. Kontrol veooferektomi gruplarına aynı doz ve sürelerde serum fizyolojik enjeksiyonuyapıldı. 6 hafta sonunda tüm hayvanların sol tibialarının proksimalmetafizlerine 1,6 mm çapında 4 mm uzunluğunda titanyum implantlaryerleştirildi. 90 günlük bekleme süresinin sonunda tüm hayvanlar sakrifiyeedildi. İmplant yapılan tibialar çıkartılıp, kesme inceltme sistemi kullanılarakkesitler hazırlandı. Histomorfometrik analiz değerlendirilmesi yapıldı.Histomorfometrik analizler, implant kemik temas yüzdesinin,ooferektomi-zoledronik asit grubunda ooferektomi grubuna göre anlamlışekilde yüksek olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar,uzun dönem sistemik zoledronik asit uygulamasının osteoporotik ratmodelinde tibiaya yerleştirilen titanyum implantların osseointegrasyonunugeliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate to the effect of post-implantosseointegration in a rat model of osteoporosis undergone oophorectomywith long-term systemic zoledronic acid is known to increase osteoclasticactivity and decrease osteoblastic activity36 female vistar rat took place in this study. They were grouped intothree as control, oophorectomy, and oophorectomy-zolendronic acid groups.oophorectomy and oophorectomy-zolendronic acid groups had undergoneoophorectomy, while control group had just sham surgery. 0,04 mgzolendronic acid was injected intraveniously weekly to oophorectomyzolendronicacid group for 6 weeks after a waiting period of 90 days. 0.9%NaCl was injected to control and oophorectomy groups with the sameregimen. 4X1.6 mm titanium implants were placed on proximal metaphysis ofleft tibia after 6 weeks for each rat. All of the rats were sacrified after 90 days.Then all tibia bones were excised and prepared by cutting and thinningmethods for histological evaluation.Histomorphometric analysis showed that the implant bone contactpercentage was significantly higher in oophorectomy-zolendronic acid groupthan oophorectomy group. The data obtained in this study deomonstratesthat long term systemic use of zolendronic acid improves osseointegration oftitanium implants placed on tibia at osteoporotic rat model.