Hıp ve non-hıp zirkonya bloklardan cad-cam yöntemi ile üretilen kuron kopinglerinin marjinal uyumlarının karşılaştırılması
Marginal fit comparison of hip and non-hip zirconia copings with 3 different marginal finish lines fabricated with two different cad-cam systems
- Tez No: 311460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. O. CUMHUR SİPAHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2 farklı CAD-CAM sistemi kullanılarak HIP (Tam Sinterlenmiş) ve NON-HIP (Yarı Sinterlenmiş) zirkonya bloklardan 3 farklı basamak tipinde üretilen kuron alt yapılarının marjinal kenar uyumlarının karşılaştırılmasıdır.6 mm kuron boyu, 1,2 mm basamak genişliği ve 6ºlik aksiyal duvar eğimine sahip 60 adet paslanmaz çelik örneğin 20 adedi, 90º shoulder (SHO), 20 adedi chamfer (CHA) ve 20 adedi 120° bevel (BEV) basamak şeklinde hazırlandı. Kor yapılar üzerine; Cerec inLab sistemi kullanılarak NON-HIP zirkonyum bloklardan 3 farklı basamak tipinde 30 adet zirkonyum alt yapı örneği ve DCS Precident sistemi kullanılarak HIP zirkonyum bloklardan yine 3 farklı basamak tipinde 30 adet zirkonyum alt yapı örneği üretildi. İki farklı tip zirkonyumdan ve üç farklı tip basamak ile üretilen toplam 60 adet zirkonyum alt yapı örneği 6 adet deneysel gruba ayrıldı (SHO/HIP, SHO/NHIP, CHA/HIP, CHA/NHIP, BEV/HIP ve BEV/NHIP) (n=10).Marjinal açıklık ölçümleri stereomikroskopta yapıldı ve verilerin istatistiksel analizinde SPSS 15.0 yazılım programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study was to compare the marginal fit of hot isostatic pressed (HIP) and non hot isostatic pressed (NON-HIP) zirconia copings with 3 different marginal finish lines fabricated with two different CAD-CAM systems.To simulate prepared teeth, 60 stainless steel core specimens were fabricated via CNC machining. The specimens had 6 mm height, 1.2 mm finish line width and 6-degree angle axial wall convergence. Twenty of the specimens had 90-degree angled shoulder finish line configuration (SHO), other 20 specimens had chamfer finish line configuration (CHA), and the last 20 specimens had 135-degree angled bevel finish line configuration (BEV).Thirty NONHIP zirconia copings with 3 different finish line configurations were fabricated with Cerec inLab CAD-CAM System, and 30 HIP zirconia copings with 3 different finish line configurations were fabricated with DCS Precident CAD-CAM System, such as to fit onto stainless steel core specimens. Totally 60 zirconia coping specimens were randomly assigned in 6 experimental groups (SHO/HIP, SHO/NHIP, CHA/HIP, CHA/NHIP, BEV/HIP ve BEV/NHIP) (n=10).Marginal gap measurements were performed using a stereomicroscope with x150 magnification. Obtained data were analyzed with the SPSS 15.0 statistical software program. The average marginal gap values were obtained as follows, respectively: Group SHO/HIP (35,8±13,5 µm) < Group CHA/HIP (44,3±13,3 µm) < Group BEV/HIP (55,7±27,6 µm) < Group CHA/NHIP (60,2±24,4 µm) < Group SHO/NHIP (85,6±25,6 µm) < Group BEV/NHIP (86,6±35,8 µm).