Modifiye elektrotlarla bazı moleküllerin elektrooksidasyonu
- Tez No: 31147
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BİRYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
143 7. ÖZET Bu çalışmada imipramin HC1 ve flzostigmin'in elektro oksidasyonu platin, rutenyum, karbon çubuk, modifîye camsı karbon, karbon pasta ve modifiye karbon pasta elektrotlar kullanılarak voltametrik yöntemle incelendi. İmipramin'in değişik konsantrasyonlarını içeren çözeltilerden, ön işlem uygulanmış platin, modifiye camsı karbon elektrot kullanılarak kaydedilen voltamogramlar, bu ilacın voltametrik tayini için en uygun koşulun 10 mVs“1 tarama hızı, 0.1 M H2SO4 destek elektroliti olduğunu göstermiştir. Ayrıca modifîye camsı elektrot için pH 7.4 fosfat tamponunun da uygun elektrolit olduğu bulunmuştur. Modifîye karbon pasta elektrot için ise en uygun koşulun 100 mVs”1 tarama hızı ve 0.1 M H2SO4 destek elektroliti olduğu saptanmış tır. Akım konsantrasyon arasındaki doğrusal ilişki platin elektrot için sülfürik asitli ortamda 4.10'4-2.10-3 M, modifîye camsı elektrot için 4.10-5-1.5.10“4 M ve 1.5. İO”4 - 6.10“4 M, modifîye karbon pasta elektrot için 6.10”5- 8.10“4 kon santrasyon aralığında elde edilmiştir. Bu doğrusallık pH 7.4 fosfat tamponun da, modifîye camsı karbon elektrotla 2.10_4-8.10”4 M konsantrasyon aralığın da görülmüştür. Bu voltametrik yöntem aynı zamanda Türkiye'deki imipramin HC1 içeren draje şekline de uygulanmıştır. Voltametrik sonuçlar spektrofotometrik olarak elde edilen sonuçlarla istatistiksel olarak karşılaştırıldığında aralarında fark olmadığı saptanmıştır. Fizostigmin'in elektro oksidasyonunun incelenmesi için değişik elektrotlar, destek elektrolitleri ve değişik tarama hızları kullanılmıştır. Sonuçta oksidasyon mekanizmasının pH'a ve elektrot cinsine göre değiştiği ve literatürdeki bulgularla uygunluk gösterdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
144 8. SUMMARY In this study the electrooxidatlons of imlpramlne HC1 and physostlgmine were investigated by voltammetry using platinium, ruthenium, carbon rod, modified glassy carbon, carbon paste and modified carbon paste electrodes. The voltammograms recorded the solutions containing imipramine having in differnt concentrations with pretreated platinium and modified glassy carbon showed that the optimum condition for the voltammetric determination of this drug were 10 mVs_l scan rate and 0.1 M H2SO4 supporting electrolyte. In addition it was found that phosphate buffer of pH 7.4 was a convinient medium for the voltammetric determination of imipramine with glassy carbon electrode. The most convinient conditions for the tests with the modified carbon paste electrodes were determined as 100 mVs-1 scan rate and 0.1 M H2SO4 supporting electrolyte. The linear relations between current and concentration were found with platinium electrode in the concentration range of 4.10“4-2.10.”3 M imipramine with modified glassy carbon electrode two regions 4.10“5-1.5.10-4 M and 1.5.10-4-6.10'4M with modified carbon paste 6.10~5-8.10~4 M in H2SO4 solutions. This linear dependence of current a concentration for modified glassy carbon in phosphate buffer of pH 7.4 was seen in the concentration range of 2.10”4-8.10"4M. The results of linear regression analysis of the regions mentioned above revealed that the quantitative analysis of imipramine could be made under the mentioned conditions. This voltammetric method was applied to the sugar-coated tablets145 marketing in Turkey. The results were compared with those obtained by spectrophotometrically and it was statistically shown that there was no important difference between them. For the investigation of the electrooxidation of physostigmine different electrodes and different supporting electrolytes were used and the experiment were made using different electrolytes at various scan rates. It was shown that the oxidation mechanism change depending on the pH and the electrode materials. The results were in accordance with those in literature.