Kolorektal kanserde tedavi öncesi lenfopeninin prognostik önemi
Prognostic significance of pretreatment lymphopenia in colorectal cancer
  1. Tez No: 311471
  2. Yazar: DİLEK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET1.GİRİŞ VE AMAÇ:Tedavi öncesi lenfopeninin ileri evre solid malignitelerde, kötü prognoz, kemoterapi-ilişkili toksisite ve artmış febril nötropeni, trombositopeni ve anemi ile ilişkili bir belirteç olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, ilk basamak sistemik kemoterapisini alan kolorektal kanser hastalarında, tedavi öncesi lenfopeninin prognoz ve hematolojik toksisite üzerine etkilerini değerlendirmektir.2.GEREÇ ve YÖNTEMLenfosit sayımı, sekonder malignitesi, HİV (Human immün yetmezlik sendromu virüsü) enfeksiyonu, kemik iliği tutulumu ve primer G-CSF profilaksisi uygulanmayan 386 tedavi edilmemiş kolorektal kanser hastasında yapıldı. Toplam sağkalım (OS), progresyonsuz sağkalım (PFS) ve hastalıksız sağkalım (DFS), tanı anından relaps dönemine, progresyona ve ölüme kadar olan döneme göre hesaplandı. İstatistik değerlendirme için Kaplan-Meier, chi-square ve Student t testi kullanıldı.3.BULGULARHastalar için ortalama takip süresi 30 ay (1-180 ay) idi. Ortalama yaş 57.4±12.5 yıl idi. Hastaların 160'ı (% 41) kadındı. Rektum (% 26.2) ve transvers kolon (% 4.7) sırasıyla en çok ve en az görülen anatomik lokalizasyonlardı. Tedavi öncesi ortalama lenfosit sayımı 1964/µL (170-7000/µL) idi. Lenfopeni ile yaş, cinsiyet, performans durumu, tanıda metastaz varlığı, kemoterapi amacının adjuvant ya da metastatik olması ve hematolojik toksisite gelişimi arasında bir ilişki yoktu (p>0.05). Grad 3-4 hematolojik toksisite 40 hastada mevcuttu ve ikili veya üçlü kemoterapi içeren rejimleri alanlarda belirgin olarak daha yüksekti (p:0.017). Tüm hastalara bakıldığında lenfopenik olanlarda 1, 3 ve 5-yıllık toplam sağkalım anlamlı oranda daha düşüktü (p:0.033). Tanı anında metastatik olan hastalarımızın 27'sinde lenfopeni vardı ve bu hastalardan 13'ü takipte öldü. Yine, bu metastatik hastalarda lenfopeni ile 1, 3 ve 5-yıllık sağkalım oranları istatistiksel anlamlılığa ulaşan ilişkideydi (p0.05).4.YORUMBu çalışma, kolorektal kanserde tedavi öncesi lenfosit sayısının basit ama yararlı bir prognostik ve prediktif belirteç olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT1.INTRODUCTIONBaseline lymphopenia has been proved to be a marker for poor prognosis, chemotherapy-induced toxicity and increased risk of febrile neutropenia, trombocytopenia and anemia in advanced solid neoplasms. This study aims to evaluate the effect of pretreatment lymphopenia on prognosis and hematological toxicity in colorectal cancer patients who received first line systemic chemotherapy.2.MATERIALS and METHODSLymphocyte count was evaluated in 386 pretreated colorectal cancer patients who did not have a seconder malignancy, HIV infection, bone marrow involvement and primary G-CSF prophylaxis. Overall survival (OS), progression free survival (PFS) and disease free survival (DFS) were calculated from date of diagnosis to date of relapse, progression and death, respectively. Kaplan-Meier, chi-square and Student t test were used.3.RESULTSMean follow-up was 30 months (1-180 months). Mean age was 57.4±12.5 years. Of all patients, 160 (41 %) were women. Rectum ( 26.2 %) and transvers colon (4.7 %) were the most and the least common anatomic locations, respectively. Mean lymphocyte count before treatment was 1964/µL (170-7000/µL). There were no relationship between lymphopenia and age, sex, performans status, presence of initial metastasis, adjuvant or palliative chemotherapy and hematological toxicity (p>0.05). Grade 3-4 hematological toxicity was found in 40 patients and was significantly higher in patients receiving bi- or tri-chemotherapy regimen (p:0.017). There were 1, 3 and 5-year OS were significantly lower in lymphopenic patients (p:0.033). Among metastatic patients at the diagnosis, 27 patients had lymphopenia and 13 patients died during follow-up. Also, in these metastatic patients, there were significant relationship between lymphopenia and 1, 3 and 5-year OS (p0.05).4.CONCLUSIONThis study supports that lymphocyte number prior to chemotherapy may be a simple but useful prognostic and predictive marker in untreated colorectal cancer patients.