D vitamini yetersizliği bulunan astımlı çocukların periferik kan mononükleer hücrelerinde glukokortikoid reseptör ? ve ß gen ekspresyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the glucocorticoid receptor ? and ß gene expression levels of the peripheral mononuclear cells for vitamin D insufficient children with asthma
  1. Tez No: 311472
  2. Yazar: ŞÜKRÜ NAİL GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SANCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Genetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
D vitamini (VitD), immün sistemin düzenlenmesi, akciğer gelişimi ve astımın tedavi cevabı ile ilişkilidir. Bugüne kadar VitD astım ilişkisine yönelik farklı mekanizmalar öne sürülmüş ancak glukokortikoid reseptörleri (GR) ile olan etkileşimleri henüz araştırılmamıştır. Bu çalışma ile VitD yetersizliği olan astımlı çocukların VitD tedavisi sonrası oluşan klinik cevabın, GR-alfa ve GR-betarelatif gen ekspresyon (GR-? ve ß RGE) düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı.Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı'ında takipli 8-16 yaşları arasında VitD yetersizliği (serum 25(OH)D düzeyi < 30 ng/mL) bulunan astım tanılı 25 çocuk astım grubunu ve sağlıklı 14 çocuk kontrol grubu oluşturdu. Her iki gruba I. kontrolde 300bin ünite VitD ağızdan verildi. Tüm çocuklardan I. kontrollerinde ve 1 ay sonraki II. kontrollerinde serumda 25(OH)D ve periferik kan mononükleer hücrelerde GR-? ve ß RGE düzeylerini değerlendirmek amacıyla 2 kez kan alındı.Astımlı çocuklarda I. ve II. kontrollerde GR-? ve ß RGE'de değişiklik yoktu. Kontrol grubunda ise II. kontrolde GR-ß RGE azaldı (0,05). Kontrol dönemlerinde gruplar arasında GR-? RGE'de anlamlı bir fark yokken, kontrol grubunda astım grubuna göre GR-ß RGE'de belirgin azalma kaydedildi (p=0,002). Kontrol grubunda I. kontrolde, GR-ß RGE astım grubu göre anlamlı düzeyde yüksekken (p=0,006) II. kontrolde fark kayboldu (p=0,09). Hasta grubunda I. kontrolde 25(OH)D düzeyi ile IgE(log10) arasında pozitif yönde ilişki varken (r=0,44; p=0,03), kontrol grubunda gözlenmedi (r= -0,42; p=0,13).Sonuç olarak; VitD'nin astımlı çocuklarda GR-? RGE'yi kontrol grubu kadar artıramadığı, kontrol grubunda GR-ß RGE'nin astım grubuna göre belirgin azaldığı görüldü. Bu bulgular astımlı çocuklarda GR RGE'nin VitD ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D (VitD) is related with the composition of immune system, development of lung and response to treatment of asthma. To date, different mechanisms were suggested for the relationship between VitD and asthma, however, interaction of VitD with glucocorticoid receptors (GR) have not been studied yet. In this study, our aim was to investigate the clinical response, relative gene expressions (RGE) of GR-? and ß after VitD treatment in children with asthma and VitD insufficiency.Twenty-five patients with asthma composed the asthma group, 14 healthy children composed the control group who all were followed in Ondokuz Mayis University Pediatric Immunology and Allergy Unit, aged between 8-16 years and had VitD deficiency (25(OH)D level under 30 ng/ml). Vitamin D with a dose of 300000 units was given orally to all the children at first visit. Two blood samples were taken from all children at admission and after one month to evaluate the serum 25(OH)D level and GR-? and ß RGE levels of the peripheral mononuclear cells.GR-? and ß RGE did not change significantly between first and second visits in the asthma group. GR-ß RGE decreased significantly at second visit in the control group (p=0.05). GR-? RGE did not change between the two groups, however the decrease of GR-ß RGE between two periods was statistically significant in the control group (p=0,002). GR-ß RGE was significantly higher at admission in the control group when compared with the asthma group (p=0,006), however the difference disappeared in the second visit (p=0.09). Positive correlation was found between 25(OH)D level and IgE(log10) in the patient group (r=0.44; p=0.03), while it was not detected in the control group (r= -0.42; p=0.13) at first visit.As a result; GR-? RGE was not increased by VitD in the asthma group as control group, and VitD was decreased GR-ß RGE in the control group more than asthma group. These findings show that VitD is associated with GR RGE for children with asthma.