Çözünebili VEGF reseptör-1'in anti-anjiyogenik etkinliğinin civciv koryoallantoik membran modelinde real-time PCR yöntemiyle gösterilmesi
To show of anti-angiogenic efficiency of soluble VEGF receptor-1 in chick chorioallantoic membrane model with real-time PCR method
- Tez No: 311500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÖZGÜRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sağlıklı organizmalarda anjiyogenez, anjiyogenik ve anti-anjiyogenik faktörler arasında oluşan bir dengeyle kontrol altında tutulur. Bu konsept, ?anjiyogenik anahtar (angiogenic switch)? olarak adlandırılır. Bu faktörler arasındaki denge bozulduğunda, anjiyogenez kontrol edilemez ve patolojik anjiyogenez olarak adlandırılan süreç ortaya çıkar. Bu olay özellikle tümörlerin yayılmasında önemlidir. Anjiyogenez; inflamatuar hastalıklar, kanser, diyabetik retinopati, psöriasis gibi, pekçok patolojik olayda önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla anjiyogenik süreci tetikleyen veya inhibe eden tedavi yaklaşımlarının, bu tür hastalıkların seyrine önemli katkılar sağlayabileceği aşikârdır. Bu bakımdan, anjiyogenez çalışmaları, aktif bir araştırma alanıdır. Gelecek dekadlarda anti-anjiyogenik veya proanjiyogenik tedavilerden fayda görecek insan sayısının, tüm dünyada 500 milyonun üzerinde olacağı düşünülmektedir.sVEGFR-1, ilk defa Shibuya ve ark. tarafından 1990 yılında tanımlanan, kanda ve vücut sıvılarında çözünmüş halde bulunan bir VEGF reseptörüdür. VEGF'e yüksek affinite ile bağlanmakta ve böylece VEGF'ün inhibisyonuna neden olmaktadır. Önceleri, sadece hamile kadınların vücut sıvılarında bulunduğu düşünülse de, cinsiyet farkı olmaksızın, sağlıklı insanların plazmasında da bulunduğu rapor edilmiştir. Ancak, organizmadaki fizyolojik rolü halen tam olarak anlaşılamamıştır. Bizde bu çalışmamızda sVEGFR-1'in CAM modelinde anti-anjiyogenik etkinliğini, öncelikle makroskobik olarak, daha sonra RT-PCR yöntemiyle moleküler yönden, önemli bazı anjiyogenik faktör ve reseptörlerin ekspresyon düzeylerini nasıl etkilediğini saptamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
In healthy organisms, angiogenesis is kept under control by a balance that created between angiogenic and anti-angiogenic factors. This concept is called as angiogenic switch. When the balance between these factors is impaired, the angiogenesis can not be controlled and the process that called as pathological angiogenesis occurs. This event is especially important in the spread of tumours. Angiogenesis has played an important role in many pathological events such as inflammatory diseases, cancer, diabetic retinopathy, psoriasis. Consequently, it is obvious that treatment approaches that trigger or inhibit the angiogenic process may provide important contributions to course of these diseases. In this regard, angiogenesis studies are an active area of research. The number of people in the world who will benefit from anti-angiogenic or proangiogenic treatments is thought to be over 500 million in the future decades.sVEGFR-1, is a VEGF receptor that dissolved in the blood and body fluids in firstly defined by Shibuya et al. in 1990. It is binding with high affinity and thus leads to inhibition of VEGF. Although, that was considered to have been found only found in the body fluids of pregnant women previously, also found in the plasma of healthy humans without gender difference has been reported. However, the physiological role in organism has not fully understood. At first, in this study we aimed to determine anti-angiogenic effectiveness of sVEGFR-1 in CAM model as a macroscopically, subsequently how it affects expression levels of some important angiogenic factors and receptors by RT-PCR method for molecular aspects.