Farklı basınçlardaki hiperbarik oksijen tedavisinin yenidoğan ratların büyüme plağı üzerine etkisi
The effects of different pressures of hyperbaric oxygen therapy on growth plates of newborn rats
  1. Tez No: 311499
  2. Yazar: FATİH ALPARSLAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Büyüme plağı uzunlamasına kemik büyümesinden sorumlu olan ve üç temel tabakadan (resting zon, proliferatif zon ve hipertrofik zon) meydana gelen bir yapıdır. Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) %100 oksijenin, normal atmosfer basıncından daha yüksek basınçlarda solunmasıyla yapılır. Herbirinde yedi günlük sekiz Wistar rat bulunan üç grup oluşturuldu. Gruplar kontrol grubu, 1,5 ATA HBOT uygulanan grup ve 2,5 ATA HBOT uygulanan gruptan oluşmaktaydı. Hiperbarik oksijen tedavisi günde bir saat olmak üzere dört gün boyunca uygulandı. Onbeş günlükken bütün ratlar sakrifiye edildi ve tibia büyüme plakları alınarak incelendi. Kontrol grubunda: resting zon uzunluğu 267,53±68,15 µ, proliferatif zon uzunluğu 580,15±112,86 µ, hipertrofik zon uzunluğu 505,23±58,67 µ ve toplam zon uzunluğu 1335,31±87,07 µ olarak ölçüldü. Hiperbarik oksijen tedavisi 1,5 ATA uygulanan grupta: resting zon uzunluğu 219,66±50,45 µ, proliferatif zon uzunluğu 715,70±167,72 µ, hipertrofik zon uzunluğu 555,26±41,82 µ ve toplam zon uzunluğu 1490,58±160,78 µ olarak ölçüldü. Hiperbarik oksijen tedavisi 2,5 ATA uygulanan grupta: resting zon uzunluğu 236,65±42,33 µ, proliferatif zon uzunluğu 794,87±79,70 µ, hipertrofik zon uzunluğu 603,48±154,98 µ ve toplam zon uzunluğu 1588,28±105,79 µ olarak ölçüldü. Hiperbarik oksijen tedavisi, resting zon hariç bütün zonların genişliğinde artışa yol açtı. Fakat bu artışın sadece 2,5 ATA HBOT uygulanan grup ile kontrol grubu, toplam zon ve proliferatif zon uzunluğu açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Sonuç olarak hiperbarik oksijen uygulamasının büyüme plağı genişliğini arttırıcı etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Hyperbaric oxygen therapy (HBOT) involves the inspiration of 100% oxygen at a pressure higher than normal atmospheric pressure. Longitudinal bone growth occurs at growth plate and the growth plate consists of three major layers: resting zone, proliferative zone and hypertrophic zone. We composed three groups and each group consists of seven days old eight wistar rats. Hyperbaric oxygen therapy was applied one hour a day for four days. All rats were sacrified when they were 15 days old and tibial growth plates were harvested. In control group, resting zone length was measured as 267,53±68,15 µ, proliferative zone length 580,15±112,86 µ, hypertrophic zone length 505,23±58,67 µ and total zone length 1335,31±87,07 µ. In 1,5 ATA HBOT group: resting zone length was measured as 219,66±50,45 µ, proliferative zone length 715,70±167,72 µ, hypertrophic zone length 555,26±41,82 µ and total zone length 1490,58±160,78 µ. In 2,5 ATA HBOT group: resting zone length was measured as 236,65±42,33 µ, proliferative zone length 794,87±79,70 µ, hypertrophic zone length 603,48±154,98 µ and total zone length 1588,28±105,79 µ. Hyperbaric oxygen therapy increased all zone lengths except resting zone length. But this is significiant only when 2,5 ATA HBOT group compared with control group for proliferative zone length and total zone length. In conclusion, it has been shown that HBOT has an increasing effect on growth plate width.