TSK Sağlık Komutanlığı asker hastaneleri biyokimya laboratuvarları arasında dış kalite değerlendirmesi ve uyum çalışması
TSK Health Command Military Hospital, external quality assessment and harmonization study among the biochemistry laboratory
- Tez No: 311501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN A. SERDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tıbbi laboratuvarlar sağlık sisteminde bilgi akışının merkezinde yer alır. Klinisyenler tanı ve tedavileri yapılan test sonuçlarına dayandırırlar. İdeal şartlarda, nerede yapıldığına bağlı olmaksızın, test sonuçlarının ulusal ve uluslararası düzeyde tutarlı, doğru, güvenilir olmasını sağlayan ve bunu izleyen bir sisteme sahip olunması özellikle klinisyenlerin ve laboratuvar uzmanlarının ortak istekleridir. Bunun için çeşitli standardizasyon ve uyum çalışmaları yapılmakta olup, bu çalışmaların temel amacı laboratuvarlar arası farklılıkları en aza indirmektir. Temel amacı kalite, bütünlük ve yetkinlik olan uyum çalışmaları; farklı metotlar, kalibratörler, kontrol materyalleri, cihazlar ve çalışan bireylerden oluşacak değişimleri saptayarak azaltmaya yönelik eylemlerden oluşur.Bu çalışmanın amacı TSK Sağlık Komutanlığı Asker Hastaneleri Biyokimya Laboratuvarları arasında Dış Kalite Değerlendirme yaparak, laboratuvar çalışanlarının, laboratuvarlarıyla ilgili eksiklikleri görmelerinin sağlanması ve bunları çözmeye yönelik girişimlerde bulunmalarının teşvik edilmesi, laboratuvar işleyişi ile ilgili kendilerine güvenlerinin arttırılması, hangi testlerle ilgili problemlerinin olduğunu farketmeleri, laboratuvarlar arası iletişim ve uyumu arttırmaya yönelik uygulamalar geliştirilmesinin sağlanmasıdır.6 ay süren bu çalışmada, 39 Asker Hastanesinde (42 cihaz ile), her ay değeri bilinmeyen örneklerde 30 test çalışılarak, hem Asker Hastaneler kendi içerisinde hemde Uluslararası Kalite Kontrol Programı içerisinde değerlendirildi. Değerlendirmeler; Standart Deviasyon Indeksi (SDI), referans aralıklarının içinde ve dışında olmalarına göre, test parametrelerinin tekrarlanabilirlik oranı, bias değerleri ve dışlanan laboratuvar sayısına göre yapıldı.Çalışma sonuçlarına göre genel olarak laboratuvarlar arasında tekrarlanabilirlik ve dışlanan laboratuvar açısından bakıldığında ALP, glukoz, total PSA, sT4, TSH, T.Protein haricinde uyumsuzluğun Dış Kalite Değerlendirme (DKD) programından daha yüksek olduğu gözlendi. Burada özellikle bu farklılığın nedeni olarak; farklı kalibratör, kontrol materyali, kitlerin kullanılması ve bazı örnekler için veri azlığının olduğu değerlendirildi. Bununla beraber üre, D.Bilirubin, serum demir, albumin, kalsiyum, klor ve potasyumun tekrarlanabilirlik oranlarının zamana bağlı azaldığı gözlendi. Asker Hastaneleri test sonuçlarının dışlanan laboratuvar sayısı açısından değerlendirildiğinde albumin, ALP, kalsiyum, klor, kreatinin, glukoz, potasyum, T.Protein, sodyum, total PSA, TSH, sT3, sT4 testlerinin anlamlı farklı olmadığı, ancak diğer testlerde yuksek olduğu gözlendi. Referans değerlere uygunluk çalışmasında ise özellikle sınır değerlerdeki sonuçlarda değerlendirme problemlerine neden olabileceği gözlendi.TSK Asker Hastaneleri bünyesinde yapılan bu çalışma göstermiştir ki; elde edilen veriler ülkemizde yapılan çalışmalara yakın ve bazı testler için çok daha iyi olmasına rağmen, uluslararası çalışmalara göre geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmanın ikinci 6 aylık döneminde yapılan geri bildirimler ile gelişimin artırılacağı değerlendirildi.Sonuç olarak, uzmalık eğitimi süresince iyi laboratuvar uygulamaları eğitimlerinin artırılması ve uzmanlık sonrasında da eğitimlere katılımların devamının uygun olacağı değerlendirildi. Özellikle Asker Hastaneleri arasında iletişimin artırılması ve ortak çözüm önerilerinin geliştirilmesi uyumu arttırmada etkin olacağı görüldü.
Özet (Çeviri)
Medical laboratories are at the hub of the information flow within any health care system. Physicians make diagnosis and management depend on the test results. n ideal conditions, where they had been made, irrespective of test results in national and international level, consistent, accurate, reliable and ensure that you have a system of monitoring and laboratory experts and clinicians in particular are common requests. Standardization and harmonization of these various studies are being done and the main purpose of this study is to minimize the differences between laboratories. The main objective of quality, integrity and competence of the integration work with different methods, calibrators, controls, equipment and staff will be composed of individuals to determine changes in the action consists of reducing.This study TSK Health Command Military Hospital, Biochemistry Laboratory between External Quality Assessment performed, the laboratory staff, laboratory, related to lack of vision for maintaining and solving them towards initiatives to encourage laboratories functioning related to their confidence increasing, which tests about the problems as to realize the laboratory between to improve communication and compliance applications is to ensure development.In this study, which lasted six months, at 39 Military Hospital (42 device) for each month in an unknown sample using 30 test runs, and he is in military hospitals in my own courses within the International Quality Control Program were evaluated. Assessments; Standard Deviation Index (SDI), to be compared both within and outside the reference range, repeatability rate of the test parameters, and bias values according to the number of laboratories were excluded.Work according to the results in general laboratories in reproducibility and excluded laboratory From the perspective of ALP, glucose, total PSA, free T4, TSH, total protein, except for non-compliance of the External Quality Assessment program was higher than that observed. The reason for this difference here, especially as different calibrator, control material, the use of kits and the scarcity of data for some samples were evaluated. However, produce, direct bilirubin, serum iron, albumin, calcium, chloride and potassium ratio of the repeatability of the time-dependent decrease was observed. Military hospital test results excluded the laboratory in terms of evaluation of albumin, ALP, calcium, chloride, creatinine, glucose, potassium, total protein, sodium, total PSA, TSH, FT3, FT4 tests significantly not different, but other tests high were observed. In compliance with the reference value study results, particularly in the evaluation of limit values may cause problems observed.TSK Military Hospital that this study has shown that within the structure, the data obtained from studies done in our country near and far better, although for some tests, according to international studies that showed improvement. Particularly during the second six months of development and improve the feedback can be evaluated.As a result, good laboratory practices during uzmalık education and training to increase their expertise in training and then continue their participation will be evaluated according. Especially to increase the communication among the Military Hospital and the development of common solutions to be effective in increasing compliance seen.