Sezaryen operasyonu sonrası intravenöz parasetamolün postoperatif analjezinin kalitesine ve tramadol tüketimine etkisi
Effect of intravenous paracetamol on analgesic quality and tramadol consumption after cesarean section
- Tez No: 311505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
SEZARYEN OPERASYONU SONRASI İNTRAVENÖZ PARASETAMOLÜN POSTOPERATİF ANALJEZİNİN KALİTESİNE VE TRAMADOL TÜKETİMİNE ETKİSİ,Bu çalışmada, sezaryen operasyonu sonrası intravenöz (i.v) yoldan uygulanan parasetamolün; hasta kontrollü analjezi cihazı ile verilen tramadol tüketimine, analjezinin kalitesine ve yan etki insidansına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya, spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu planlanan ASA I-II 80 olgu alındı. Olgular rasgele 2 gruba ayrıldı: Grup K (Kontrol grubu) (n:40) ve Grup P (Parasetamol grubu) (n:40). Spinal blok girişimi, orta hattan yaklaşımla oturur pozisyonda ve L3-L4 veya L4-L5 intervertebral aralıktan seçilen bölge antiseptik bir solüsyonla steril edildikten sonra 25 G spinal iğne ile girilerek BOS geldiği görüldüğünde 2,3 cc % 0,5 hiperbarik bupivakain barbotaj yapılmadan intratekal uygulandı. Olguların operasyon sonrası duyusal blok seviyesi T10' a gerilediğinde Grup K' ya 100 ml serum fizyolojik, Grup P' ye ise 1 gr parasetamol 6 saat ara ile 24 saat boyunca i.v verildi. Derlenme odasında her iki gruptaki olgulara HKA cihazı ile tramadol i.v başlandı. Olgular postoperatif 1, 4, 8, 12, 16, 20 ve 24. saatlerde hemodinamik parametreler, VRS (yatarak ve öksürük ile ağrı skoru), sedasyon skoru, ek analjezik gereksinimi, talep edilen tramadol ile total tüketilen tramadol miktarı ve yan etkiler açısından takip edilerek kaydedildi. Postoperatif 24. saatte hasta memnuniyeti sorgulandı.Grup P' de Grup K' ya göre istirahat halindeki ağrı skorları (VRSi) ve öksürme ile ağrı skorları (VRSö), postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF İNTRAVENOUS PARACETAMOL ON ANALGESİC QUALITY AND TRAMADOL CONSUMPTION AFTER CESAREAN SECTİON,In this study, our aim was to investigate the effect of intravenous (i.v) paracetamol on tramadol consumption with PCA, analgesic quality and side effect incidence after cesarean section.We evaluated 80 patients scheduled for elective cesarean section under intrathecal anesthesia with I-II ASA status. Patients were randomized into two groups: Group K (Control) (n:40) ve Group P (Paracetamol) (n:40). Intrathecal block was performed in sitting position between L3-4 or L4-5 with 25 G spinal needle and correction was made by seeing cerebrospinal fluid flow than 2,3 cc hyperbaric bupivacaine was injected without barbotage. When postoperative sensory block level regressed to T10 dermatomal level all patients in control group received i.v 100 ml saline and all patients in paracetamol group received 1 gr i.v paracetamol every 6 hour during first 24 hours. When patients arrived to PACU in both groups all patients received i.v PCA tramadol. Hemodynamic parameters, VRS (at rest and with cough), sedation score, rescue analgesic requirements, tramadol demand and delivery, total tramadol consumption and advers effects were recorded at 1, 4, 8, 12, 16, 20 and 24 hours.